Z trzema promilami na K -10 - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Z trzema promilami na K -10

Patrol z wałeckiej drogówki w składzie ze strażnikiem gminnym zatrzymał kierowcę, który miał blisko trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkaniec wielkopolski, za popełnione przestępstwo w trybie przyspieszonym odpowiedział przed sądem.

Policjant z drogówki pełniący służbę wspólnie ze strażnikiem gminnym, na drodze krajowej K10 sprawdzał prędkość  osobówki, która jechała z nadmierną prędkością. W miejscu, gdzie jest ograniczenie do 70 km/h, kierowca golfa  jechał z prędkością 120 km/h. W związku z tym, funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierującego tym pojazdem.

Policjant tarczą do zatrzymywania pojazdów dał sygnał do zatrzymania. Mimo to osobowy golf nie zatrzymał się, jechał dalej. Funkcjonariusze ruszyli za golfem wysyłając sygnały do zatrzymania. Kierujący golfem zjeżdżał raz na lewy, to  na prawy pas drogi, zmuszając tym samym inne pojazdy do zjechania z drogi, co stwarzało zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

W miejscowości Piecnik mundurowi zajechali osobówce drogę. Jak się okazało 35- letni mieszkaniec wielkopolski miał blisko trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu,  a  w trakcie jazdy trzymał telefon komórkowy w ręce i prowadził rozmowę.

Ponadto podczas jazdy kierowca spożywał alkohol. Nie posiadał też przy sobie żadnych dokumentów. Mężczyzna został zatrzymany. 35- latek jechał z wielkopolski za granice naszego państwa do Danii. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Odpowie także za popełnione wykroczenia drogowe. Sprawca dobrowolnie poddał się karze. Zgromadzony materiał dowodowy wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym trafił do sądu. Sędzia Sądu Rejonowego w Wałczu uznał 35- latka winnym zarzucanego mu czynu i wydał wyrok, wymierzając mężczyźnie karę tj.  zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, grzywnę wysokości 2 tysiące złotych, nawiązkę w wysokości 5 tysięcy złotych na cele związane z udzieleniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Natomiast za popełnione wykroczenia drogowe  tj. nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, przekroczenie prędkości, rozmowę przez telefon podczas jazdy, stworzenie zagrożenia w ruchu i brak wymaganych dokumentów mężczyzna  musi dodatkowo zapłacić grzywnę w wysokości 2 tysiące złotych oraz ma dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 12 miesięcy.

 

mł. asp. Beata Budzyń/AG