Aktualności

Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego

W dniach 6-9 czerwca br. na terenie województwa zachodniopomorskiego prowadzona jest atestacja 40 psów służbowych z pionu Prewencji , które na co dzień pełnią służbę w naszym garnizonie. Egzaminy atestacyjne prowadzone są przedstawicieli Zakładu Kynologii Policyjnej z CSP w Sułkowicach. To coroczne sprawdzenie umiejętności współpracy "czworonożnych funkcjonariuszy" ze swoimi przewodnikami w kategoriach działań, do których zostali wyszkoleni.

Egzaminy atestacyjne prowadzone są przez przedstawicieli Zakładu Kynologii Policyjnej z CSP w Sułkowicach i odbywają się w czterech miastach naszego województwa tj. Stargardzie, Kamieniu Pomorskim, Białogardzie i Wałczu. Przewodnicy psów służbowych z ościennych jednostek garnizonu zachodniopomorskiego przyjeżdżają do wyznaczonych miejsc na sprawdzenie swoich umiejętności i potwierdzenie sprawności w służbie "czworonożnych funkcjonariuszy".

Trzyosobowa komisja składająca się z dwóch  przedstawicieli Zakładu Kynologii Policyjnej oraz policjanta z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie ocenia min. posłuszeństwo psa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów ludzkich, zatrzymywania niebezpiecznego przestępcy i obrony swojego przewodnika.

Tego typu egzaminy prowadzone są co roku i głównym ich celem jest doskonalenie umiejętności psów służbowych  w kategoriach,  do których są przeznaczone. Ćwiczenia takie stanowią  nierozerwalny element utrzymania pełnej sprawności psa służbowego.

W zachodniopomorskim garnizonie w pionie Prewencji służy 40 czworonożnych funkcjonariuszy.  o różnej specjalności, wśród nich są psy używane są między innymi do : służby patrolowej, tropienia śladów, przeszukiwania terenu, pomieszczeń, pojazdów, przesyłek i bagaży. Ponadto w naszym garnizonie są psy służbowe  oraz  do wyszukiwania zapachów min. materiałów wybuchowych, narkotyków i zwłok ludzkich.

Chcąc utrzymać bardzo dobrą sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" przewodnicy psów  stale prowadzą ćwiczenia z swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.

podkom. Jarosław Łotysz /asp. szt. Czesław Sudoł / IK


 

 • 1 Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego
  1
 • 2 Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego
  2
 • 3 Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego
  3
 • 4 Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego
  4
 • 5 Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego
  5
 • 6 Trwa atestacja psów służbowych garnizonu zachodniopomorskiego
  6