Mali ratownicy - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Mali ratownicy

Przedszkolaki ze Szwecji swoją wiedzą mogą zawstydzić niejednego dorosłego. Wszystko za sprawą lekcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jaką poprowadzili policjanci z wałeckiej jednostki. Dzieci uczęszczające do przedszkola w Szwecji w gminie Wałcz wiedzą, jak pomóc nieprzytomnemu człowiekowi wezwać pomoc.

Dzieci z oddziału przedszkolnego mieszczącego się w Szkole Podstawowej w Szwecji w gminie Wałcz wiedzą nie tylko jakie zasady obowiązują w ruchu drogowym i jak bezpiecznie bawić się w domu, ale umieją pomóc nieprzytomnemu człowiekowi, dławiącemu się cukierkiem czy wezwać pomoc. Maluchy pod okiem policjantów uczyły się jak w razie potrzeby umiejętnie wezwać pomoc, jaki wybrać numer oraz powiedzieć co i gdzie się stało, a także przedstawić się. Najmłodsi bez zająknięcia potrafiły wymieć numery alarmowe wszystkich służb ratowniczych. Swoją wiedzą mogłyby zawstydzić niejednego dorosłego.

Podczas spotkania policjanci opowiadali dzieciom autentyczne historie związane z „małymi bohaterami” i okazało się, że przedszkolaki ze Szwecji również posiadają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci ćwiczyły pomoc w przypadku zadławienia się cukierkiem oraz pomoc osobie nieprzytomnej. Okazało się także, że świetnie poradziłyby  sobie z prowadzeniem rozmowy telefonicznej z dyspozytorem pogotowia. Policjanci przypominali kilkulatkom, że te umiejętności trzeba systematycznie ćwiczyć.

mł. asp. Beata Budzyń /KR