Odblaski i światła - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Odblaski i światła

Od dnia 12 października 2017r. Wydział Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie rozpoczyna działania " ODBLASK I ŚWIATŁO". Będą one trwały przez najbliższe dwa tygodnie.

Okres jesienny to czas kiedy rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co wiążę się bezpośrednio z pogarszającą się widocznością na drodze. W tym czasie szczególnie na niebezpieczeństwo narażeni są Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Pod pojęciem Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego rozumiemy nie tylko pieszego, ale i kierującego rowerem. Wypadki z ich udziałem to szczególna kategoria zdarzeń drogowych. W przeciwieństwie do kierujących samochodami pieszego, czy też rowerzysty nie chroni żaden system bezpieczeństwa. Nie są oni wyposażeni w poduszki powietrzne , ABS, lub pasy bezpieczeństwa. Tak naprawdę zdani są jedynie na własny zmysł wzroku, czy słuchu , który może uchronić ich przed tragedią.

W okresie jesiennym ubieramy się na ciemno, naciągamy kaptur na głowę i wielokrotnie mamy jeszcze w ręku parasol. To wszystko powoduje, że mamy ograniczone pole widzenia, a my sami,  ubrani na ciemno jesteśmy słabo widoczni. Celem działań "Odblask i światło" jest miedzy innymi promowanie wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego używania elementów odblaskowych, nawet poza obszarem zabudowanym. W ramach tych działań policjanci będą także zwracać uwagę na prawidłowe ustawienie świateł mijania i drogowych. Pamiętajmy, że niewłaściwie ustawione światła,  podczas manewru wymijania mogą powodować u drugiego kierowcy zjawisko olśnienia - "oślepienia".

W związku z prowadzonymi działaniami policjanci szczecińskiej drogówki wzięli udział w spotkaniu z seniorami , w Domu Pomocy społecznej przy ul. Romera w Szczecinie. Nie tylko przypomnieli podstawowe zasady obowiązujące podczas poruszania się pieszo, ale również przekazali uczestnikom spotkania elementy odblaskowe.

st. asp. Kucharska Marta

 • 1 Odblaski i światła
  1
 • 2 Odblaski i światła
  2
 • 3 Odblaski i światła
  3
 • 4 Odblaski i światła
  4