Aktualności

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 22.10.2017

Najczęściej to stargardzcy policjanci odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach, ale są też takie dni, kiedy to do siedziby stargardzkich mundurowych przybywają goście. W trakcie takich spotkań dzieci oraz młodzież poznają zarówno zasady bezpieczeństwa jak pracę policjantów.

W tym tygodniu Komendę Powiatową Policji w Stargardzie odwiedziły między innymi przedszkolaki, które dowiedziały się, na czym polega praca oficera dyżurnego, jak swoje obowiązki wykonuje przewodnik z policyjnym psem tropiącym, gdzie przebywają zatrzymani sprawcy przestępstw, a także w jaki sposób powiadamiać dyżurnego o zauważonym niebezpieczeństwie. Wiele radości dało również spotkanie ze specjalistą kryminalistyki, a także wizyta w policyjnym radiowozie. Jednak nieodłącznym elementem wizyty jak zawsze były również wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i w ich pobliżu.
Z kolei w miniony piątek funkcjonariuszy KPP w Kamieniu Pomorskim odwiedzili wyjątkowi goście -  uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjnego Edukacyjno-Wychowawczego. Mali goście w trakcie zwiedzania mogli wsiąść do radiowozu, zapoznali się również z czworonożnymi funkcjonariuszami – psami tropiącymi: Szamanem   i Hugiem. Dowiedzieli się, jak powinni zareagować, gdyby zostały zaatakowane przez niebezpieczne zwierzęta.
Dzieci poznały też zasady bezpieczeństwa, których powinny przestrzegać w życiu codziennym aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych.


Zagadnienia bezpieczeństwa poruszone zostały również podczas wizyty w Zespole Szkół Budowlanych w Stargardzie. Jednak tam przewodnim tematem był problem handlu ludźmi. Zgodnie z założeniami "Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018" Policja obchodzi ten dzień poprzez prowadzenie w szkołach policyjnych działań szkoleniowych i informacyjnych skierowanych do słuchaczy i studentów, mających na celu poszerzenie ich wiedzy na temat przestępstwa handlu ludźmi.
Jak podaje ONZ, handel ludźmi - dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy - jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie. Szacuje się, że zyski z handlu ludźmi wynoszą rocznie 2,5 mld euro (na całym świecie dochodzą do 32 mld dolarów).
Jedną z najważniejszych rzeczy związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi jest budowanie szeroko rozumianej świadomości społecznej. Stąd pomysł na Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, którego obchodzenie pozwala zwrócić uwagę społeczeństwa na problematykę związaną ze zwalczaniem tego przestępstwa.
Takie spotkania profilaktyczne odbywają się w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo ... przez cały rok szkolny”, która organizowana jest pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

kom. Łukasz Famulski,  sierż. Aleksandra Berenda

*zeszyty i długopisy są elementem programu profilaktycznego „Bezpieczna Szkoła”, sfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Powrót na górę strony