Seniorze bądź widoczny - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Seniorze bądź widoczny

Dzisiaj na ul. Mickiewicza w rejonie Ryneczku Pogodno policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie rozdawała elementy odblaskowe, które pozwalają szybciej zauważyć pieszych poruszających się po drodze. Akcja skierowana była przede wszystkim do Seniorów.

Okres jesienno - zimowy to czas, w którym dochodzi do dużej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Ubieramy się w ciemne kurtki oraz spodnie co powoduje, że kierujący nas nie widzą. Na drogach jest wiele osób, które nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Pamiętajmy, niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla zmotoryzowanych z odległości ok. 130-150 metrów. Taka odległość daje kierowcy dużo czasu na wykonanie odpowiedniego manewru m.in. rozpoczęcia hamowania.

Niestety w okresie jesiennym kierujący zapominają, że nawierzchnia jest często mokra lub pokryta liśćmi, a w konsekwencji znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze i odpowiednio szybką reakcję. Pamiętajmy, w chwili zderzenia pieszego z samochodem, pieszy ma o wiele mniejsze szanse na przeżycie niż osoba, która podróżuje samochodem.

Według policyjnych statystyk dotyczących zdarzeń drogowych do potrąceń dochodzi najczęściej z udziałem osób powyżej 60 roku życia, czyli są to osoby będące w wieku senioralnym. Dlatego apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Nie spieszmy się na drodze, zanim wejdziemy na jezdnię dokładnie rozejrzyjmy się i sprawdźmy czy bezpiecznie dotrzemy na drugą stronę ulicy oraz stosujmy się do sygnalizacji świetlnej. I pamiętajmy o noszeniu elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy widoczni na drodze.

st. sierż. Natalia Misiewicz /KR

  • 1 Seniorze bądź widoczny
    1
  • 2 Seniorze bądź widoczny
    2
  • 3 Seniorze bądź widoczny
    3