W trosce o osoby bezdomne – działania dzielnicowych - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

W trosce o osoby bezdomne – działania dzielnicowych

Pierwsze nocne spadki temperatur powodują, że policjanci dostają coraz więcej sygnałów o osobach bezdomnych, które szukają schronienia na klatkach schodowych czy w wiatach śmietnikowych. Dlatego dzielnicowiz komisariatów podległych koszalińskiej komendzie kolejny już raz ruszyli z akcją mającą na celu przekonania osób pozbawionych dachu nad głową do udania się do schroniska lub skorzystania z innych form oferowanej pomocy.

Okres zimowy i niskie temperatury nie sprzyjają osobom bezdomnym, dlatego policjanci dokładają wszelkich starań, aby im pomóc i uświadomić, że czekają na nich lepsze warunki bytowania w tym trudnym czasie niż prowizoryczne szałasy czy pustostany.
                                                              
Dzielnicowi informowali napotkanych bezdomnych, gdzie mogą otrzymać pomoc w formie tymczasowych miejsc noclegowych, opieki medycznej, ciepłych posiłków, odzieży oraz zabiegów higienicznych. Jak co roku, tak i dziś osoby bezdomne stanowczo odmówiły przyjęcia pomocy. Tłumaczyły, że wolą pozostać w miejscu przebywania, gdyż dla niektórych nie bez znaczenia jest fakt, że w schroniskach wymagana jest trzeźwość. Z kilkuletnich analiz wynika, że to właśnie stan upojenia alkoholowego w połączeniu z niskimi temperaturami najbardziej zagraża ludzkiemu życiu.

Podczas prowadzonych działań mundurowi sprawdzili ponad 40 miejsc przebywania osób bezdomnych, w których zastali i wylegitymowali 11 osób  z czego niestety nikt nie  wyraził zgody na udanie się do przytuliska.
Według szacunków na terenie Koszalina przebywa aktualnie około 220 osób bezdomnych. Większość z nich, koczując w różnych jego częściach, wybrało „życie na ulicy”.


Mundurowi apelują więc o  zwrócenie szczególnej uwagi na pojawiających się w rejonie naszych domów ludzi samotnych, bezradnych czy też nietrzeźwych. Informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób należy zgłaszać pod numerami 997,986 lub 112. Czasami jeden telefon  może komuś uratować życie.


podkom Monika Kosiec/AG

 

  • W trosce o osoby bezdomnie – działania dzielnicowych
  • W trosce o osoby bezdomnie – działania dzielnicowych
  • W trosce o osoby bezdomnie – działania dzielnicowych