Bezpiecznie na "dwóch kółkach" - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Bezpiecznie na "dwóch kółkach"

Piękna majowa pogoda sprawiła, że na drogach pojawiło się znacznie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności rowerzystów. Przypominamy zatem o przestrzeganiu podstawowych zasad zapewniających bezpieczeństwo.

Rowerzyści, podobnie jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach podczas kolizji. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest widoczność na drodze. Z pewnością kamizelka odblaskowa i sprawne światła roweru spowodują, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę.

Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym dla rowerzysty sposobem łagodzenia potencjalnych urazów głowy. Zadbajmy też o należyty stan techniczny roweru – hamulce, światła, sygnał dźwiękowy. Organizując rowerowe wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Pamiętajmy także, że dziecko, które ma 10 lat może już samodzielnie kierować rowerem po drogach publicznych, pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Poniżej tego wieku mały rowerzysta powinien poruszać się na zasadach ruchu pieszych pod opieką osoby dorosłej. Wówczas wraz z opiekunem może jechać rowerem po chodniku, zaś po jezdni powinien poruszać się lewą stroną.

Ostatnie zdarzenia ze Szczecina pokazują jak groźne w skutkach mogą być zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów. Na ul. Zegadłowicza 37- letni rowerzysta w wyniku gwałtownego hamowania przed przejściem dla pieszych uderzył w bok przejeżdżającego pojazdu. Mężczyzna z urazem obojczyka został przewieziony do szpitala.

Znacznie poważniejszy w skutkach wypadek miał miejsce na ścieżce rowerowej przy ul. Derdowskiego, gdzie doszło do zderzenia między dwoma rowerzystami. 63- latek w stanie zagrażającym życiu i 56 – letnia kobieta wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej przebywają w szpitalu.

Apelujemy, aby ciesząc się ładną pogodą i wolnym czasem korzystać z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Dbajmy o życie swoje i innych poruszających się po drogach.


podkom. Anna Gembala