Zatrzymany nietrzeźwy kierujący z aktualnym zakazem - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Zatrzymany nietrzeźwy kierujący z aktualnym zakazem

Blisko 2 promile alkoholu miał w organizmie kierujący, którego wczoraj zatrzymali do kontroli policjanci z Komisariatu Policji w Mierzynie. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że mężczyzna ma czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Kierującemu na „podwójnym gazie” za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj około godziny 22:00 w miejscowości Skarbimierzyce, policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Mierzynie zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Ford. Od kierującego 29-latka wyczuwalna była silna woń alkoholu – badanie wykazało, że mężczyzna ma w organizmie 2 promile alkoholu. Dodatkowo okazało się, że mieszkaniec powiatu polickiego ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2019 roku.

W związku z popełnionymi przestępstwami, mężczyźnie grożą surowe konsekwencje karne
i finansowe.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną
i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policjanci apelują o rozwagę. Brak wyobraźni kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

 

st.sierż. Katarzyna Leśnicka