Trzeźwe myślenie obowiązuje także rowerzystów - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Trzeźwe myślenie obowiązuje także rowerzystów

Słońce i przyjemna temperatura powietrza sprzyja rowerowym podróżom. Na ulicach Szczecina każdego dnia widać rowerzystów, którzy na jednośladzie dojeżdżają do pracy, czy po prostu w aktywny sposób spędzają wolny czas. Jazda na rowerze to niemała frajda, niestety część cyklistów zapomina o obowiązujących przepisach i na rower wsiada będąc pod wpływem działania alkoholu.

Cyklista, podobnie jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego, ma obowiązek przestrzegania określonych przepisów zawartych w kodeksie drogowym. Niestety nie każdy rowerzysta pamięta o tym, że wsiadając na jednoślad należy być trzeźwym. W minioną sobotę i niedzielę szczecińska drogówka zatrzymała siedmiu amatorów mocnych trunków na jednośladach. Wszyscy za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami karnymi i dalszą podróż kontynuowali pieszo.

 

Kierujący rowerem na tzw. „podwójnym gazie” jest zagrożeniem na drodze. Osobie pod wpływem działania alkoholu pogarsza się bowiem ostrość widzenia oraz ocena odległości, następuje także opóźnienie czasu reakcji. Brak wyobraźni i nieodpowiedzialne zachowanie ze strony rowerzysty, który za kierownicę jednośladu wsiada będąc pod wpływem alkoholu to zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, którzy po drogach poruszają się prawidłowo.

Apelujemy do cyklistów o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu trzeźwości, zanim wsiądziemy za kierownicę, sprawdźmy go na najbliższej jednostce Policji.


 

mł. asp. Karolina Rykaczewska