Aktualności

Niechronieni uczestnicy ruchu pod okiem szczecińskiej drogówki

W dniu 12.07.2018r. odbyły się ogólnopolskie działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie wzięli w nich czynny udział.

Celem tych działań jest ograniczenie zjawiska występowania wykroczeń wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Prowadzone są także spotkania edukacyjne i akcje profilaktyczne, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Pieszy i rowerzysta to najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego, co powoduje, że to oni często stają się ofiarami wypadków drogowych. Okres letni, kiedy to dzień jest dłuższy, a widoczność lepsza, może wydawać się czasem , kiedy to nie dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Niestety tak nie jest, dlatego tak ważne jest by każdy z uczestników ruchu drogowego stosował się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie bagatelizował tak dobrze znanych wszystkim zasad ruchu drogowego.
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności spoczywa nie tylko na kierującym, ale i na pieszym. Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to przede wszystkim nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy też wejście na jezdnię zza pojazdu.


Często tłumaczymy wszystkie te wykroczenia pośpiechem, pamiętajmy jednak, że pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego i chwila nieuwagi może skończyć się na dla niego  tragicznie. W przypadku poruszania się rowerem, apelujemy o korzystanie z elementów ochronnych. Chociaż Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nie nakłada obowiązku używania kasku czy ochraniaczy , te elementy mogą zminimalizować skutki zdarzenia drogowego.
Tego dnia zostały również rozdane mieszkańcom Szczecina elementy odblaskowe. Według przepisu Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w Polsce obowiązuje używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, my jednak zachęcamy, aby nosić je również w obszarze zabudowanym.


Na nieoświetlonych ulicach, po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej takiego pieszego, który posiada element odblaskowy, to zyskuje kilka cennych sekund, aby móc ewentualnie wykonać manewr obronny. Takie elementy odblaskowe należy nosić na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu.   

 

st.asp. Kucharska Marta/mł.asp. Rykaczewska Karolina/AG

  • Niechronieni uczestnicy ruchu pod okiem szczecińskiej drogówki
  • Niechronieni uczestnicy ruchu pod okiem szczecińskiej drogówki
  • Niechronieni uczestnicy ruchu pod okiem szczecińskiej drogówki
  • Niechronieni uczestnicy ruchu pod okiem szczecińskiej drogówki