"BEZPIECZNY WEEKEND" - ostatni weekend wakacji - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

"BEZPIECZNY WEEKEND" - ostatni weekend wakacji

Przed nami ostatni wakacyjny weekend. To czas powrotów z wakacji i wiąże się z większa liczbą pojazdów na drogach. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będzie większa niż zazwyczaj liczba policjantów ruchu drogowego i prewencji.

Od 31 sierpnia do 2 września br. spodziewamy się na drogach większego nasilenia zbiorowych przewozów dzieci i młodzieży autokarami oraz wzmożonego natężenia ruchu na drogach wyjazdowych i dojazdowych do i z miejscowości wypoczynkowych oraz dużych miast. Kierowcy w całym województwie mogą spodziewać się w ten weekend  częstszych kontroli drogowych.

Oprócz kontroli prędkości, policjanci zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, szczególnie dzieci. Funkcjonariusze będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania Policji nie zapewnią każdemu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, w tym od naszej kultury jazdy, stanu psychofizycznego kierowcy, prędkości, zachowania ostrożności oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania na drodze.

W czasie ubiegłorocznych wakacji na drogach naszego województwa doszło do 234 wypadków, w których śmierć poniosło 25 osób, a 282 zostały ranne. Zatrzymano 834 kierujących pod wpływem alkoholu oraz 24 kierujących pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.

Radzimy aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu i wyposażenie. Zaplanujmy trasę podróży uwzględniając warunki atmosferyczne. Zapewnijmy sobie dużo czasu na podróż, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze. Po dwóch, trzech godzinach jazdy róbmy przerwy w bezpiecznym, wyznaczonym miejscu.

  • Policjanci przypominają o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, a w szczególności apelują o rozwagę i rozsądek na drodze!
  • Kierowcy pamiętajcie o sobie i innych uczestnikach ruchu drogowego!
  • Pasażerowie nie bądźcie bierni - reagujcie i żądajcie od kierowcy bezpiecznej jazdy!
  • Motocykliści bądźcie rozważni i rozsądni, jedźcie zgodnie z przepisami!

 

 

 

ZP/KWP