Seniorze nie daj się oszukać - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Seniorze nie daj się oszukać

Nieustanne apele policji skierowane do seniorów o rozsądek i rozwagę w kontakcie z oszustami przynoszą pozytywne efekty. Jednak przestępcy w swojej przebiegłości wymyślają co raz to nowe sposoby działania, wszystko po to, aby uśpić czujność starszych osób. Wczoraj 88- letnia mieszkanka Koszalina przekazała oszustom 40 tysięcy złotych, tracąc w ten sposób wszystkie oszczędności.

Od kilku lat zachodniopomorska Policja prowadzi kampanie edukacyjno - informacyjną „Bezpieczny Senior”. Poruszane są tematy związane z popełnianiem przestępstw wobec osób starszych. Najczęściej niestety dochodzi do oszustw metodą „na policjanta”. Przestępcy dzwonią pod losowo wybrany numer telefonu, przedstawiają się jako funkcjonariusz Policji i informują o prowadzonej akcji w celu złapania oszustów. Seniorzy podczas takich rozmów proszeni są o wpłacenie pieniędzy dzięki którym pomogą w schwytaniu bandytów.

Wczoraj oszuści chcąc wyłudzić od starszej Pani oszczędności wymyślili kolejną historię.

Z relacji pokrzywdzonej, która zgłosiła się do koszalińskich policjantów wynikało, że w godzinach popołudniowych na jej stacjonarny telefon zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem.

Oszust poinformował, że obecnie prowadzi akcję, która ma na celu zatrzymanie jednego z pracowników banku, który będzie chciał ukraść 88-latce wszystkie pieniądze, które zgromadziła na swoim koncie bankowym. Przekonywał, że jest to konieczne, ponieważ z informacji jakie posiada, nieznana kobieta, która miała jej upoważnienie i podpis już próbowała wypłacić znaczną kwotę pieniędzy z konta.

Przestępca poinstruował seniorkę, aby poszła do banku i wypłaciła wszystkie swoje oszczędności. Następnie miała je we wskazanym miejscu przekazać mężczyźnie, który się po nie zgłosi. Przekonywał, że pieniądze po zakończeniu akcji będą zwrócone jej osobiście przez policjanta i dyrektora banku. Niestety, jak się szybko okazało, pieniądze nie zostały zwrócone seniorce. 88-latka została oszukana i straciła oszczędności życia.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa nie zapominajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. W trakcie rozmów zachowajmy spokój i czujność oraz działajmy rozważnie. Nie bójmy się zweryfikować danych rozmówcy, jednostkę w której pracuje oraz czy faktycznie jest policjantem.

Pamiętajmy. Policjanci telefonicznie nigdy nie nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach. Nie angażują w swoje akcje osoby postronne a co najważniejsze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

 

st. sierż. Beata Gałka / st. sierż. Ewelina Sierzchuła