Aktualności

Zachodniopomorscy policjanci włączyli się w akcję informacyjną dotyczącą handlu ludźmi

Data publikacji 18.10.2019

18 października przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Polska Policja po raz kolejny bierze aktywny udział w realizacji tego przedsięwzięcia.

Chcąc zwrócić uwagę na ten ważny problem społeczny i przeciwdziałać zachowaniom ryzykownym zachodniopomorscy policjancie wzorem lat ubiegłych kontynuują akcję informacyjną ostrzegającą przed zjawiskiem handlu ludźmi.
Głównym jej celem jest uczulenie mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region na problem jakim jest szeroko rozumiany handel ludźmi. To realne zagrożenie zwiększa się szczególnie w trakcie trwania sezonu wakacyjnego, kiedy młodzi ludzie szukają pracy poza granicami Polski. Głównym adresatem kampanii są młodzi ludzie w wieku 15-25 lat.


Na jakie elementy należy zwrócić uwagę aby przy poszukiwaniu nowej pracy za granicą, nie wpaść w pułapkę zastawianą przez przestępców? Pierwszym sygnałem świadczącym o nieuczciwych intencjach pracodawców jest wysoka pensja za relatywnie lekką i niewymagającą poświecenia dużej ilości czasu pracę. Takie oferty działają jak przysłowiowy magnes na osoby, które w szybkim czasie chcą zarobić większą sumę pieniędzy. Handlarze celowo docierają do ludzi bez wykształcenia, życiowych perspektyw czy też mających w przeszłości problemy z prawem. To właśnie takie grupy społeczne są najłatwiej manipulowane przez handlarzy żywym towarem. Trudna sytuacja życiowa, brak środków finansowych oraz wykluczenie społeczne decydują o podejmowaniu ryzyka i usypiają czujność.
Przestępcy stosują najróżniejsze metody, aby przekonać do siebie nieświadome ofiary. Młode kobiety, mężczyźni czy całe rodziny są kuszone wizją szybkiego zarobku, możliwościami rozwoju czy „bajkowym” życiem. Będą już pod „nadzorem” handlarzy, osoby są szantażowane, zastraszane czy też stosuje się wobec nich groźby. Ostateczną metodą wyegzekwowania posłuszeństwa jest przemoc fizyczna.


Jeżeli zdecydujemy się na decyzje o wyjeździe musimy pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nas uchronić przed niepożądanymi konsekwencjami:

  • nie korzystaj z ofert osób budzących niepokój, dokładnie czytaj umowy, jeśli tylko je otrzymałeś przed wyjazdem, (pytaj o specyfikę pracy, zarobki, zakres obowiązków, ubezpieczenie, warunki zakwaterowani, współpracowników itp. )
  • upewnij się  czy agencja zatrudnienia posiada stosowne dokumenty i certyfikat ( na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl znajdziesz ciekawe podpowiedzi jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę.)
  • zachowaj ostrożność w przypadku ofert prasowych zawierających jedynie numer telefonu( jeśli w trakcie rozmowy nie otrzymasz adresu - zrezygnuj! Jeśli otrzymałeś informację o adresie - sprawdź go!)
  • nie spotykaj się z pośrednikiem poza biurem firmy,
  • przed wyjazdem zawsze żądaj spisania umowy- najlepiej po polsku, umowa i jej załączniki powinny być dla Ciebie zrozumiałe,
  • zabierz ze sobą dokumenty niezbędne do podjęcia zatrudnienia ( przetłumaczone na język kraju pracodawcy),
  • zostaw najbliższym adres, pod którym będziesz przebywać i numer telefonu kontaktowego,
  • zabierz ze sobą pieniądze na przeżycie kilku dni za granicą oraz na powrót do kraju,
  • weź ze sobą adres i numer telefonu najbliższego konsulatu w kraju, w którym będziesz przebywać.

Jeżeli posiadamy wiadomości dotyczące handlu ludźmi nie pozostawajmy obojętni. Poinformujmy o tym fakcie odpowiednie służby.

sierż. Konrad Szelest

http://slawno.policja.gov.pl/zsl/aktualnosci/aktualosci/29012,XIII-Europejski-Dzien-Przeciwko-Handlowi-Ludzmi.html

http://koszalin.policja.gov.pl/zk/aktual/aktualnosci/29015,Europejski-Dzien-przeciwko-Handlowi-Ludzmi-spotkanie-z-mlodzieza.html

 

 

  • POGADANKI HANDEL LUDŹMI
  • PLAKAT
  • POGADANKA
  • POGADANKA
Powrót na górę strony