Aktualności

Zatrzymaj się i żyj! - " Bezpieczny Przejazd” działania zachodniopomorskich policjantów

Data publikacji 22.04.2022

Zachodniopomorscy policjanci prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny przejazd”. Celem tej akcji byłó między innymi edukacja kierujących i niechronionych uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych oraz dążenie do minimalizacji liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest niestety nieostrożność kierowców., którzy lekcewą znak STOP, wjeżdżają na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone,czy też  próbują przejechać pod zamykającymi się zaporami przejazdów. Tak samo postępują piesi i rowerzyści. Warto uświadomić sobie, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów.

Zatem celem działań jest:

  • zapewnienie bezpieczeństwa  w ruchu drogowym na przejazdach kolejowo- drogowych strzeżonych i niestrzeżonych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
  • egzekowanie od kierujacych i pieszych uczestników ruchu drogowego przestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie nie zastosowania się uczestników ruchu drogowego do znaków  i sygnałów świetlnych na przejazdach kolejowych
  • podniesienie świadomości na temat zagrozeń występujących na przejazdach kolejowo- drogowych.

Pamiętajmy !

  •  Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
  • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  • Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne.

 W trakcie trwania działań policjanci objęli nadzorem 153 strzeżone i niestrzeżone przejazd,y w których obrębie policjanci  ujawnili 204 naruszenia przepisów przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Jeżeli już wjedziemy pod opadające rogatki lub utkniemy na przejeździe kolejowym należy natychmiast opuścić przejazd taranując szlaban, który jest tak skonstruowany, że złamie się bez problemu w specjalnie do tego zaprojektowanym miejscu. Jeżeli natomiast dojdzie do awarii i utkniemy na przejeździe w zepsutym aucie, powinniśmy przede wszystkim niezwłocznie opuścić pojazd wraz ze wszystkimi pasażerami. W tych sytuacjach należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe!

asp. Beata Budzyń/ AG/RD KWP Szczecin

informacje z powiatów

KPP Wałcz - Zatrzymaj się i żyj!- bezpieczny przejazd

KMP Szczecin -Nie ryzykuj zderzenia z pociągiem - bezpieczny przejazd

 

 

Powrót na górę strony