Bezpieczny senior - wspólne działania z klasami mundurowymi - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Bezpieczny senior - wspólne działania z klasami mundurowymi

Komenda Miejska Policji w Koszalinie od kilku lat współpracuje z Computer College w Koszalinie. Mundurowi są opiekunami profilowanych klas, których uczniowie swoją przyszłość wiążą z naszą formacją. W ramach zajęć aktywnie włączyli się we wspólne działania prewencyjne pod nazwą "Bezpieczny Senior".

  • 1 Bezpieczny senior - wspólne działania z klasami mundurowymi
    1
  • 2 Bezpieczny senior - wspólne działania z klasami mundurowymi
    2
  • 3 Bezpieczny senior - wspólne działania z klasami mundurowymi
    3

Jednym z najważniejszych zagadnień w ramach prowadzonej przez koszalińskich mundurowych profilaktyki jest stała i kompletna edukacja środowiska seniorów pod kątem przestępstw, których padają ofiarami.


Do pewnego czasu policjanci zapoznawali osoby starsze z metodą działania oszustów, która roboczo została nazwana metodą "na wnuczka". Z biegiem czasu przestępcy zmodyfikowali jednak swoje zachowania i dziś zawężanie przestępczego procederu do tej nazwy nie jest już wystarczające. Problem wykorzystywania łatwowierności i dobrego serca seniorów przez osoby   o nieuczciwych zamiarach jest jednak nadal aktualny.

Widząc potrzebę stałej edukacji środowiska osób starszych, policjanci wspólnie z uczniami klas mundurowych w ostatnim czasie rozdawali ulotki informacyjne w parkach, skwerach i głównych ciągach komunikacyjnych.

Z okazji obchodów "Dnia Seniora", policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy skorzystali z zaproszenia Zarządu Koła nr 17 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, gdzie przeprowadzili prelekcje wśród seniorów na temat zagrożeń jakie mogą ich spotkać.


Mundurowi w trakcie prowadzonych rozmów przestrzegali przed osobami i ofertami, co do których tożsamości, czy wiarygodności, seniorzy nie mają pewności. Zapewniali, że najprostszym sposobem pozbycia się natrętnego akwizytora, czy innej nieznanej osoby, jest nie wpuszczanie ich za próg domu.
    
sierż. Beata Gałka/AG