Aktualności

Policjanci o ruchu drogowym i „nowej przestępczości”

Data publikacji 24.03.2017

Dzielnicowi i policjanci ruchu drogowego odbyli serię spotkań, których tematami było bezpieczeństwo w ruchu i przestępstwa związane z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Złocieńcu spotkali się z młodzieżą i nauczycielami z ośrodka w Bobrowie, by porozmawiać na temat zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. Rozwój technologiczny w tym komputerów i internetu, jest niewątpliwie wielkim osiągnięciem ludzkości. Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez tych dokonań.

Niestety swobodny przepływ danych i zaawansowane technologie stały się pożywką dla osób wykorzystujących go dla własnych celów, niekoniecznie zgodnych z prawem. Wyłudzanie danych, oszustwa przy wykorzystaniu sieci komputerowych, tworzenie szkodliwego oprogramowania tak dla sprzętu jak i użytkowników, infekowanie  przy jego użyciu sieci komputerowych, a nawet cyberszpiegostwo i cyberterroryzm to  jedne z wielu zjawisk jakie towarzyszą zaawansowanym technologiom.

Podstawą przeciwdziałania  tej swoistej fali „nowej przestępczości” są działania samych obywateli, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy najłatwiej przyswajają nowinki techniczne. Ta myśl przyświecała złocienieckim dzielnicowym, którzy postanowili przestrzec młodzież przed zagrożeniami czającymi się na użytkowników sieci internetowej. Wychowankowie ośrodka w Bobrowie oraz asystujące im grono pedagogiczne mieli okazję dowiedzieć się jak niebezpieczne może być udostępnianie własnych danych w internecie.

Policjanci wskazali także na ryzyko pozyskiwania nieznanego oprogramowania, szczególnie z niezaufanych źródeł, czy uczestnictwo w grach i akcjach, organizowanych przez nieznane osoby, funkcjonujące poza jakimkolwiek nadzorem czy kontrolą. Niejako obok cyberzagrożeń,  złocienieccy policjanci poruszyli kwestię „dopalaczy” i narkotyków. Ta plaga naszych czasów jest wielkim wyzwaniem tak dla Policji jak i młodzieży. Funkcjonariusze ostrzegli o zgubnych skutkach ich zażywania i konsekwencjach prawnych mogących spotkać ludzi, którzy przecież dopiero wkraczają w dorosłe życie. Młodzież bardzo czynnie włączyła się w dyskusję, wykazując się imponującą wiedzą w temacie omawianych obszarów.

Nieco odmienne zadanie postawili sobie policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji. Odbyli oni liczne w ciągu ostatnich dni spotkania z maluchami z przedszkola w Drawsku Pomorskim działającego przy szkole podstawowej. Bezpieczeństwo najmłodszych jest sprawą najważniejszą. Niestety najmłodsi są szczególną grupą ryzyka w zakresie ruchu drogowego. Na przeciw temu wyzwaniu wyszli policjanci ruchu drogowego w Drawsku Pomorskim. Wykorzystując do nauki grę planszową  „ Zagraj ze mną w bezpieczeństwo” mundurowi przy okazji prostej zabawy zaszczepiali najmłodszym podstawowe zachowania niezbędne dla bezpiecznego poruszania się.

Znaczne poważniejszy charakter miało spotkanie drawskiej „drogówki” i dzielnicowego z seniorami z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drawsku Pomorskim. Tu również tematem było bezpieczeństwo w ruchu.

Wiosna jest porą szczególna tak dla pieszych jak i kierowców. Dość gwałtownie zmieniająca się aura znacząco wpływa na warunki na drodze. W przypadku chorych na cukrzycę koresponduje to z dolegliwościami wynikającymi ze stanu zdrowia. Policjanci przedstawili seniorom zależności jakie wynikają z relacji prędkości do drogi hamowania, niestosowania się do znaków sygnalizacji świetlnej czy przechodzenia w miejscach niedozwolonych.

Funkcjonariusze naświetlili, także jaka jest różnica między osobą korzystająca z elementów odblaskowych, a pieszym ich pozbawionym, czy też kwestie prawidłowego poruszania się poza terenem zabudowanym.
Niejako obok głównej dyskusji mundurowi pochylili się nad kwestią  bezpiecznego korzystania z bankomatów i terminali płatniczych. To niewątpliwe zagrożenie współczesności szczególnie dotyka osoby starsze.
Policjanci przestrzegali co do niebezpieczeństw jakie niesie umieszczanie PIN-ów razem z kartami płatniczymi.

Zalecano ostrożności przy korzystaniu z urządzeń płatniczych w miejscach publicznych. Wskazywano na sposoby ochrony poprzez korzystanie z limitów wypłat, czy dzielenie pieniędzy na subkonta, co uniemożliwia przestępcom dostęp do niejednokrotnie, oszczędności całego życia.

ml. asp. Maciej Zielniński/AG

  • Policjanci o ruchu drogowym i „nowej przestępczości”
    1
  • Policjanci o ruchu drogowym i „nowej przestępczości”
    2
  • Policjanci o ruchu drogowym i „nowej przestępczości”
    3
  • Policjanci o ruchu drogowym i „nowej przestępczości”
    4

Powrót na górę strony