Aktualności Ruchu Drogowego

Przekroczenie prędkości powyżej 50km/h. Zatrzymane kolejne prawa jazdy!

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drodze w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Wczoraj funkcjonariusze polickiej drogówki kolejnej osobie zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Mundurowi przypominają, że w związku ze zmianą przepisów za niestosowanie się do zapisów ustawy dotyczących prędkości na obszarze zabudowanym kierowców czekają poważne konsekwencje.

W poniedziałek około godziny 18:00 w Siedlicach funkcjonariusze polickiego Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli 21- letniego kierującego samochodem osobowym marki Audi. Powodem kontroli było przekroczenie dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi o ponad 63 km/h oraz niedostosowanie się do znaku poziomego P-4 linia podwójna ciągła. Na danym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Z uwagi na popełnione wykroczenie i obowiązujące przepisy ruchu drogowego mundurowi zatrzymali kierującemu prawo jazdy na trzy miesiące. Oprócz zatrzymania dokumentu na kierującego za przekroczenie prędkości nałożono mandat karny w wysokości 400 złotych i 10 punktów karnych, a za przekroczenie linii podwójnej, ciągłej mandat 200 złotych oraz 5 punktów karnych.

Podobne wykroczenie zostało zarejestrowane w dniu 27 lipca br., na drodze Trzeszczyn - Tanowo, gdzie 24-letni mieszkaniec Polic, kierując samochodem osobowym marki Honda przekroczył dozwoloną prędkość o 69 km/h. Na tej drodze obwiązuje ograniczenie do 50 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych i otrzymał 10 punktów karnych. Kierującemu zatrzymano także prawo jazdy.

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy już w trakcie prowadzonej kontroli drogowej. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące.

Pamiętajmy, że kierowca przekraczający dozwoloną prędkość stwarza zagrożenie życia i zdrowia zarówno swojego jak i innych uczestników ruchu!

 

asp. sztab. Iwona Grefenheim /KR