Aktualności Ruchu Drogowego

Wspólne działania „Szanuj życie swoje i innych! Noś odblaski!”

Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, to główny cel działań "Szanuj życie swoje i innych! Noś odblaski!", które realizowane są na terenie powiatu pyrzyckiego przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach. Akcja skierowana jest w szczególności do pieszych i rowerzystów, którzy często poruszają się po drogach bez odpowiedniego oświetlenia. Policjanci po niedzielnej mszy rozdawali elementy odblaskowe mieszkańcom Pyrzyc.

Problem widoczności na drodze jest szczególnie istotny w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze i szybciej zapada zmrok. Dodatkowo sprawę komplikują opady deszczu oraz śniegu. Szczególnie piesi i rowerzyści narażeni są wówczas na niebezpieczeństwo. Zdając sobie sprawę z tego, że same słowa oraz wszelkie apele i ostrzeżenia nie wystarczą, policjanci z pyrzyckiej komendy oraz przedstawicielka Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działającej przy Starostwie Powiatowym w Pyrzycach wspólnie z ks. Dziekanem prob. kan. dr Grzegorzem Harasimiakiem, propagowali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po niedzielnej mszy świętej w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, mieszkańcy Pyrzyc otrzymali elementy odblaskowe ( kamizelki, opaski, naklejki, światełka do rowerów).

Policjanci przestrzegali wiernych przed zagrożeniami na drogach, przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa a przede wszystkim wyjaśniali jak być lepiej widocznym. Podkreślili, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. W pierwszej kolejności to my jako piesi i rowerzyści musimy o nie zadbać.

Funkcjonariusze zachęcali do używania elementów odblaskowych. Zarówno piesi jak i rowerzyści powinni z nich korzystać w terenie niezabudowanym ale również na ulicach miast i wsi. Wszyscy chętni otrzymali materiały profilaktyczno-informacyjne, które zostały uzyskane m. in. dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Pyrzycach.

Jest to kolejna forma działań podjętych przez policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki takim krokom Policja może dotrzeć do jak największej liczby osób i przekazać cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Skutkuje to zminimalizowaniem liczby wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

sierż. szt. Marcelina Pałaszewska/K.Sz.

  • Wspólne działania „Szanuj życie swoje i innych! Noś odblaski!”
  • Wspólne działania „Szanuj życie swoje i innych! Noś odblaski!”