Dzień Odblasków na ulicach Szczecina - Aktualności Ruchu Drogowego - Policja Zachodniopomorska

Aktualności Ruchu Drogowego

Dzień Odblasków na ulicach Szczecina

Na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania w ramach akcji „Dzień Odblasków 2017”. Mundurowi ze Szczecina przekazywali mieszkańcom elementy odblaskowe oraz zachęcali do korzystania z nich również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli w obszarze zabudowanym.

W Szczecinie już od wczesnych godzin porannych policjanci drogówki rozdawali mieszkańcom elementy odblaskowe oraz apelowali o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze. Po zmierzchu, na nieoświetlonej jezdni, pieszy w ciemnej kurtce czy płaszczu jest bardzo słabo widoczny. Kierujący samochodem zauważa taką osobę z odległości około 20 – 30 metrów. Ta odległość jest pięciokrotnie większa w sytuacji gdy na odzieży wierzchniej znajduje się element odblaskowy. Wówczas pieszy widoczny jest nawet z odległości 150m. Kiedy kierujący pojazdem dostrzeże nas z takiej odległości ma wystarczająco dużo czasu aby zareagować i wykonać odpowiedni manewr.

Mundurowi przypominali, że przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszego, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcali jednak do korzystania z elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym. Nie wszystkie odcinki dróg są dobrze oświetlone a opady deszczu i mgła dodatkowo pogarszają widoczność.

Policjanci ze Szczecina w ramach prowadzonych działań spotkali się z seniorami w Związku Emerytów przy ul. Krasickiego. Mundurowi przekazali elementy odblaskowe, apelowali aby o nich nie zapominać pomimo, że poruszamy się po mieście. Przypomnieli również jak ważne jest dokładne sprawdzenie sytuacji na drodze zanim wejdziemy na przejście dla pieszych.

Mundurowi odwiedzili także najmłodszych uczestników ruchu drogowego w Przedszkolu Lucky Surmaki mieszczącym się przy ul. Okrzei. Dzieci poznały podstawowe zasady ruchu drogowego, nauczyły się jak prawidłowo poruszać się po drodze oraz przechodzić przez jezdnię. Dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych, tych „magicznych światełek” dzięki którym kierujący szybko zauważy nas na drodze. Każdy z milusińskich otrzymał własną odblaskową opaskę oraz zakładkę do książki.

Spotkanie w przedszkolu było też doskonałą okazją do przekazania informacji o ogólnopolskim konkursie dla przedszkoli na projekt elementu odblaskowego, który będzie symbolem „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków” w 2019 roku. Konkurs rozpoczął się z dniem 6 grudnia 2017, a jego rozstrzygnięcie nastąpi do 31 sierpnia 2018 roku.

 

mł. asp. Karolina Rykaczewska

Inne akcje "odblaski" na terenie województwa:

http://walcz.policja.gov.pl/zwa/aktualnosci/aktualnosci/15477,Dzien-odblaskow.html

  • Dzień Odblasków na ulicach Szczecina
  • Dzień Odblasków na ulicach Szczecina
  • Dzień Odblasków na ulicach Szczecina
  • Dzień Odblasków na ulicach Szczecina