Po alkoholu nie jadę - Aktualności Ruchu Drogowego - Policja Zachodniopomorska

Aktualności Ruchu Drogowego

Po alkoholu nie jadę

Przed nami Sylwester, czas hucznej zabawy i toastów. Wielu z nas będzie żegnać stary rok i witać nowy na balach czy domowych przyjęciach. Dla policjantów szczecińskiej drogówki ten okres to czas wzmożonych działań przede wszystkim pod kątem trzeźwości kierujących. Pamiętajmy za kierownicą obowiązuje trzeźwe myślenie.

Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości. Kierujący na tzw. „podwójnym gazie” zagraża nie tylko sobie, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne.

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak duże zagrożenie stwarza amator mocnych trunków za kierownicą, szczecińscy policjanci nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie. W okresie od stycznia do listopada bieżącego roku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali aż 1300 kierujących pod wpływem alkoholu. Niestety, nie wszystkich odstraszają poważne konsekwencje, które przewidują przepisy prawa za jazdę na „podwójnym gazie”.

Pamiętajmy, za kierownicę wsiadamy tylko wtedy, gdy mamy pewność że jesteśmy trzeźwi. Nie wierzmy w mity, że kawa, zimy prysznic czy tłusty posiłek sprawi, że szybciej wytrzeźwiejemy. Organizm potrzebuje czasu na wydalenie alkoholu i regenerację. Stan trzeźwości możemy sprawdzić w każdej jednostce Policji na terenie naszego miasta.

Jeszcze przed sylwestrową nocą kierujący, którzy spotkali patrol drogówki w rejonie Szosy Stargardzkiej i pozytywnie przeszli kontrolę stanu trzeźwości otrzymali jednorazowe alkoholtesty, próbniki, które wskażą orientacyjną ilość alkoholu w organizmie. Z kierującymi rozmawiano o konsekwencjach jakie niesie za sobą jazda pod wpływem działania alkoholu, przekazano materiały informacyjne, a także przypominano, że każdy z nas widząc osobę, która zamierza kierować na tzw. „podwójnym gazie” powinien zareagować.

 

mł. asp. Karolina Rykaczewska

  • Po alkoholu nie jadę
  • Po alkoholu nie jadę
  • Po alkoholu nie jadę
  • Po alkoholu nie jadę