Działania "Trzeźwy Andrzej" - Aktualności Ruchu Drogowego - Policja Zachodniopomorska

Aktualności Ruchu Drogowego

Działania "Trzeźwy Andrzej"

Data publikacji 23.11.2016

Andrzejki już wkrótce. Jedne z najhuczniej obchodzonych imienin w naszym kraju, to tradycyjnie czas wzmożonych działań policjantów ruchu drogowego, którzy w tym czasie prowadzą wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Mimo to, wciąż wiele osób decyduje się usiąść za kierownicę  po spożyciu alkoholu. O tym, jak niebezpieczna jest jazda po pijanemu świadczą policyjne statystyki.


Na terenie województwa zachodniopomorskiego w okresie 10 miesięcy 2016 roku policjanci ujawnili 2929 kierujących pod wpływem alkoholu. W tym samym czasie nietrzeźwi kierujący byli sprawcami 45 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób, a 53 zostały ranne.


Powyższe dane wskazują jednoznacznie, że prowadzenie pojazdów przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu stanowią w dalszym ciągu ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Liczba pijanych kierowców wzrasta szczególnie w okresie różnego rodzaju spotkań towarzyskich związanych między innymi z popularnymi imieninami.


Dlatego też, w nadchodzący weekend (od 25 do 27 listopada br.) oraz w środę 30 listopada br., policjanci zachodniopomorskiej drogówki przeprowadzą działania pn. "Trzeźwy Andrzej", których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców.
    Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. W trakcie działań policjanci będą dążyć do sprawdzenia stanu trzeźwości maksymalnej liczby kierujących. Kierowcy spodziewać się zatem mogą wzmożonej liczby patroli i policyjnych kontroli.

mł. asp. Alicja Bierbasz - Krawczyk