Bezpieczne ferie 2017 - Aktualności Ruchu Drogowego - Policja Zachodniopomorska

Aktualności Ruchu Drogowego

Bezpieczne ferie 2017

Data publikacji 09.02.2017

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2016/2017, czas zimowego wypoczynku w naszym województwie wyznaczony został na okres od 13 do 26 lutego 2017r. Tak jak każdego roku o bezpieczną podróż oraz wypoczynek dzieci i młodzieży w czasie ferii dbać będą zachodniopomorscy policjanci ruchu drogowego.

Wzorem lat ubiegłych w czasie ferii policjanci prowadzić będą działania profilaktyczne, mające na celu zapewnienie bezpiecznych ferii dzieciom i młodzieży. Funkcjonariusze będą także brać czynny udział w tematycznych spotkaniach z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zimowych zabaw.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci zachodniopomorskiej drogówki prowadzić będą wzmożone kontrole autokarów. Szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów (układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy).

Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych i przede wszystkim, aby była bezpieczna należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
* Przed wyjazdem dziecka na ferie, wycieczkę, ustal, kto i gdzie organizuje Jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych korzystał już z usług tego przewoźnika lub biura podróży. Sprawdź jak długo firma działa na rynku oraz jakimi dysponuje pojazdami. Warto również zapoznać się z opiniami na wybranym forum internetowym.

PAMIĘTAJ!!! Niska cena oferty wypoczynku może skazać Twoje dziecko na niewygodną podróż starym autokarem, bez pewności, że bezpiecznie dotrze do celu.
* Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka. Przed wyjazdem dziecka autokarem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD.
Przypominamy, że każdy taki wyjazd można zgłosić Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem.


Policjanci WRD KMP w Szczecinie sprawdzać będą stan techniczny autokarów na ulicy Sambora, w godz. 6.30 - 10.00 (w późniejszych godzinach miejsce kontroli uzgadniane jest indywidualnie). Potrzebę kontroli na terenie Szczecina należy zgłaszać do WRD KMP pod nr tel. 91 82 13 997, 91 82 13 033 lub nr fax 91 82 13 098.  

W pozostałych powiatach kontrole autokarów prowadzone będą doraźnie, a zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie przez jednostki Policji (tel. 997). Dodatkowo podczas tegorocznych ferii w Szczecinie, Myśliborzu i Sławnie istnieje możliwość przeprowadzenia bezpłatnego przeglądu stanu technicznego autokarów w wymienionych niżej stacjach diagnostycznych:

Autokary sprawdzić również można na stronie internetowej:  https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ . Wpisując numer rejestracyjny pojazdu uzyskamy:
* dane o badaniu technicznym,
* dane techniczne,
* informacje o polisie OC.
Mamy nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i wypoczynku.                                 
Pamiętajmy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.

Policjanci zachodniopomorskiej drogówki życzą wszystkim udanych ferii!!!