Aktualności Ruchu Drogowego

"Bezpieczne Ferie 2017 - podsumowanie działań zachodniopomorskiej drogówki

Uczniowie z województwa zachodniopomorskiego zakończyli okres zimowego wypoczynku, tym samym ferie w kraju dobiegły końca. W ich trakcie na drogach naszego regionu miało miejsce mniej wypadków, niż przed rokiem w okresie od 1 do 14 lutego. Także mniej osób zostało rannych i zginęło w wypadkach drogowych.

W ramach działań "Bezpieczne Ferie 2017" policjanci zachodniopomorskiej drogówki czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem na drogach, ale także brali udział w spotkaniach i imprezach profilaktycznych organizowanych dla wypoczywających dzieci.

W czasie działań "Bezpieczne Ferie" policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, sprawdzając m.in. prędkość, trzeźwość kierowców, a także stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą zostali objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież.    

Podczas tegorocznych ferii na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 22 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 25 zostało rannych.    

W ubiegłym roku, w czasie ferii zimowych odnotowano 30 wypadków drogowych. Zginęło w nich 5 osób, 38 doznało obrażeń ciała.
Do najtragiczniejszego zdarzenia drogowego w czasie ferii doszło w dniu 19 lutego br. na drodze krajowej nr 11. W okolicy Manowa kierujący volkswagenem próbował wyprzedzić samochód marki Fiat Punto. Gdy zauważył nadjeżdżającą z przeciwka ciężarówkę chciał wrócić na swój pas. Podczas wykonywania tego manewru uderzył w tył jadącego przed nim fiata. W wyniku uderzenia kierująca punto straciła panowanie nad pojazdem. Auto zjechało na przeciwny pas pod nadjeżdżającą ciężarówkę marki Volvo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 47 - letnia kierująca fiatem oraz 44 - letnia pasażerka pojazdu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Koszalinie.

Podczas ferii policjanci ruchu drogowego skontrolowali prawie 14 000 kierujących. Sprawdzili stan techniczny 165 autokarów. Ujawnili blisko 4 000 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości oraz ponad 900 naruszeń przepisów o zachowaniu się wobec pieszych.                                

W związku z popełnionymi wykroczeniami policjanci nałożyli prawie 6.700 mandatów karnych, zatrzymali ponad 100 praw jazdy i blisko 800 dowodów rejestracyjnych.

Zachodniopomorscy policjanci wyeliminowali z ruchu blisko 170 kierujących na tzw. "podwójnym gazie".                            

Okres ferii zimowych był także okazją, do przypomnienia najmłodszym zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Organizatorzy zimowego wypoczynku często zapraszali policjantów na spotkania z dzieci.

Zachodniopomorska Policja także przygotowała atrakcje, dla tych najmłodszych, którzy spędzali ferie w swoich miejscowościach m.in. na półkoloniach organizowanych w szkołach.


WRD KWP Szczecin/AG