Warszawa 08 - 12. maja 2018 r. - Aktualności SEiRP - Policja Zachodniopomorska

Aktualności SEiRP

Warszawa 08 - 12. maja 2018 r.

Na wycieczkę tym razem wybrało się 40 członków Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych województwa zachodniopomorskiego, zorganizowaną przez Biuro Podróży "Maria" ze Szczecina.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy Nieborów, jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, oraz  ogród romantyczny w Arkadii założony w 1778 r. przez księżnę Helenę Radziwiłł i komponowany przez nią aż do jej śmierci. Arkadia to sielankowy park nawiązujący do natury i antyku, pełen sztucznych ruin, świątyń dumania, mostów i stawów. Następnie  odwiedziliśmy Żelazową Wolę gdzie zwiedzaliśmy Dom urodzenia Fryderyka Chopina. Dworek czyli lewa oficyna w której mieszkali Chopinowie  należała do rodziny Skarbków, tam poznali się rodzice F. Chopina, tam też urodził się Fryderyk. Dworek otacza piękny park z egzotycznymi drzewami. Tutaj spotkaliśmy Maję Popielarską, dziennikarkę programów telewizyjnych m.in. "Maja w ogrodzie", z którą robiliśmy fotki.

W drugim dniu naszej wycieczki poznawaliśmy z przewodniczką Stare i Nowe Miasto Warszawy, zobaczyliśmy: katedrę Jana Chrzciciela, rynek z Syrenką, Barbakan, Pomniki: Powstańców Powstania Warszawskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego, Małego Powstańca, ul. Freta z muzeum Marii Skłodowskiej Curie, ul. Długa z Pałacem Krasińskich, Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy oraz Metropolitan - budynek biurowo- usługowy, zaliczany do klasy obiektów o najwyższym poziomie techniki w Europie, wg projektu architekta Normana Fostera. W Muzeum Powstania Warszawskiego, zapoznawaliśmy się z dokumentami dotyczącymi wybuchu i przebiegu walk na ulicach Warszawy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. Muzeum to hołd mieszkańców Warszawy, dla tych którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę. Muzeum zostało otwarte w Elektrowni Tramwajowej na Woli w 2004 roku. Zastosowano w nim najnowsze techniki audiowizualne pozwalające na interaktywne uczestniczenie w oglądaniu eksponatów. 

Wieczorem wybraliśmy się do Teatru 6 piętro Fredro dla Dorosłych - Mężów i Żon (inteligentna zabawa z teatralną tradycją opowiadana z żywiołowym humorem o zdradzających, zdradzanych: mężach, żonach i ich kochankach). Rewelacyjna gra aktorska, błyskotliwa inscenizacja, zaskakująca interpretacja i przyjemność słuchania polszczyzny w najlepszym wydaniu - jeden z najchętniej oglądanych spektakli dramatycznych. Grali rewelacyjnie: Jolanta Fraszyńska, Joanna Liszowska, Konrad Darocha i Michał Żebrowski. Pani Joanna Liszowska pozowała z nami do zdjęć.

W trzecim dniu zwiedzaliśmy Zamek Królewski - rezydencję królów polskich.  Następnie: Mariensztat, Skarpa Wiślana, Plac Teatralny, Teatr Wielki, Krakowskie Przedmieście, Hotel Bristol, kościół Wizytek, Grób Nieznanego Żołnierza, Uniwersytet Warszawski, pomnik Mikołaja Kopernika, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Pałac Kultury i Nauki, aby z 30 piętra podziwiać piękno stolicy ( pogoda była dobra), a widoki były wspaniale. Wizyta w Centrum Pieniądza. Niezmordowani wieczór spędzili w "Złotych Tarasach".

W czwartym dniu wycieczki udaliśmy się do Łazienek królewskich - park z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII w. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (letnia rezydencja króla). W Łazienkach zwiedziliśmy: Pomarańczarnię i salę teatru królewskiego, Biały Domek, letni Teatr na Wyspie z 1790 roku, naśladujący starożytne ruiny, historyczny gmach szkoły podchorążych (związany z powstaniem listopadowym) oraz Pałac Myślewicki. Następnie udaliśmy się do Wilanowa - letniej rezydencji Jana III Sobieskiego, pałac w Wilanowie - to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku, zbudowany dla króla Jana III w końcu XVII w. i rozbudowany ( skrzydła boczne) przez kolejnych właścicieli. Zwiedzaliśmy dwupoziomowy ogród wilanowski, który stanowi bezpośrednią oprawę pałacu. Łączy zróżnicowane stylowo części (ogród barokowy, romantyczny park angielsko-chiński, krajobrazowy park angielski) w harmonijną całość, podporządkowaną wspólnej myśli kompozycyjnej. Od wschodu opływają go wody jeziora wilanowskiego. Następnie pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski - jednej z największych i najstarszych nekropoli w Polsce z grobowcami wielu wybitnych Polaków. Stare Powązki zostały założone w 1790 roku. Cały teren cmentarza ( skarbnicę rzeźby i małej architektury) objęto ścisłą ochroną konserwatorską. Wieczorem wytrwali udali się na multimedialny pokaz kolorowych fontann, urozmaicony grą świateł, muzyką, fajerwerkami, oglądając: "Książę Niedźwiedź". Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

W piątym dniu zwiedzaliśmy  Centrum Nauki Kopernik ( założone w 2005r.) poznawaliśmy prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, w teatrze robotycznym można było poznać roboty. Ekspozycje przez nas odwiedzane to : "Człowiek środowisko", "Świat w ruchu", "Korzenie cywilizacji". Celem Centrum Nauki Kopernik jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Nasza pilotka Czesia starała się, abyśmy jak najwięcej zobaczyli. Warszawa to cudowne miasto, pełne zabytków i ciekawych miejsc. Program był bardzo bogaty, a wycieczka dostarczyła nam wszystkim niezapomniane wrażenia.

Danuta Łosiniecka

 • 1
  1
 • 2
  2
 • 3
  3
 • 4
  4
 • 5
  5
 • 6
  6
 • 7
  7
 • 8
  8