Nie dajmy się zwieść oszustom - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Nie dajmy się zwieść oszustom

Policjanci apelują o ostrożność, gdyż przestępcy ciągle podejmują nowe próby oszukania seniorów i przejęcia ich oszczędności. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów nie ustają w swojej przestępczej działalności. Policjanci odebrali ostatnio kilka sygnałów o oszustach, którzy pojawili się w mieście. Z relacji seniorów wynika, że na ich numery stacjonarne z zastrzeżonego numeru dzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza. Rozmówca namawiał seniorów do pomocy przy zatrzymaniu oszustów.

Wiedza i świadomość seniorów, którzy odebrali połączenia, co do zagrożeń ze strony oszustów działających metodą "na policjanta" okazała się na tyle duża, że żadna z tych osób nie padła ofiarą oszustów. Ich podejrzenia wzbudziły pytania, jakie zaczął zadawać rzekomy policjant dotyczące ich zasobów finansowych, czyli ile mają pieniędzy, czy posiadają biżuterię, jakie mają konta bankowe itp. Seniorzy natychmiast kończyli rozmowę, rozłączając się i dzwoniąc na numer komendy Policji, by potwierdzić swoje przypuszczenia, co do próby oszustwa. Tu dowiadywali się, iż kontaktował się z nimi oszust podszywający się pod stróży prawa.

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów są w dalszym ciągu aktywni. Zawsze tego typu zapytania telefoniczne powinny wzbudzać ostrożność. Podczas nawiązanej rozmowy domniemany policjant informuje seniora, iż prowadzona jest operacja policyjna, mająca na celu zatrzymanie osób okradających osoby starsze dlatego też, należy postępować zgodnie z przekazanymi przez telefon instrukcjami. Podczas rozmów senior jest informowany, że gotówka, którą ma na koncie jest zagrożona i może zostać skradziona, więc na czas prowadzonych działań należy ją wypłacić i przekazać policjantowi, który po nią się zgłosi lub też pozostawić w miejscu wskazanym np. koszu na śmieci na ulicy.

Historie, jakie tworzą i wykorzystują oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania, po czym ograbienie z oszczędności.

Policjanci apelują do seniorów o czujność.

Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje wymyślone nazwisko oraz numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W przypadku odebrania jakiegokolwiek telefonu z prośbą o współpracę z policjantami w tego typu sprawach oraz prośbach o przekazanie pieniędzy, należy niezwłocznie informować Policję pod dostępnymi numerami telefonów 997 i 112.

 

zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG

 

  • Nie dajmy się zwieść oszustom