Aktualności

Drugi cykl szkoleń " Zagrożenia i bezpieczeństwo małoletnich w cyberprzestrzeni"- wykłady dla zachodniopomorskich dzielnicowych

Data publikacji 28.04.2022

Internet stanowi cenne źródło różnego rodzaju zasobów – od informacji, poprzez kontakt i komunikację, na rozrywce kończąc. Niestety w tym labiryncie pozytywnych aspektów można trafić na ciemny zaułek, który może stanowić zagrożenie także dla dzieci W związku z tym należy podjąć wszelkie działania mające na celu uświadomienie młodych osób jakie zagrożenia i przestępstwa mogą pojawić się w wirtualnej przestrzeni, co zrobić aby nie stać się ich ofiarą , a także podjąć wszelkie kroki, aby osoby te wiedziały, gdzie należy szukać pomocy w przypadku stania się ich ofiarą. Trwa zatem drugi cykl spotkań tym razem dla dzielnicowych. Tematyka także dotyczy istniejących zagrożeń i bezpieczeństwa małoletnich w cyberprzestrzeni.

W pierwszym etapie szkoleni byli policjanci zajmujący się profilaktyką, gdyż  to oni jako pierwsi mają kontakt  z najmłodszymi, którym przekazują wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w różnych sferach życia , w tym też w cyberprzestrzeni.  

Tym razem nową wiedzę zdobyli dzielnicowi z województwa zachodniopomorskiego. To oni mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami swojego rejonu,  w tym z osobami małoletnimi. Często wspierają specjalistów ds. nieletnich i wspólnie uczestniczą w spotkaniach profilaktycznych, festynach, czy też innych przedsięwzięciach promujących bezpieczeństwo.

Informacje na temat istniejących w cyberprzestrzeni zagrożeń i poznanie sposobów radzenia sobie z takimi problemami - to istotne dla dzielnicowego treści, które będzie mógł wykorzystać podczas służby. Szkolenie to odpowiada bezpośrednio na realizację celu projektu:" POWER ON"-  jakim jest wsparcie ofiar poprzez wzmocnienie kompetencji i umiejętności odpowiednich służb udzielających wsparcia osobom będącym ofiarami przestępstw. W tym przypadku są to dzielnicowi, którzy podczas swojej służby spotykają osoby pokrzywdzone. Są to ofiary przemocy domowej, czy też stalkingu. Wymagaja one natychmiastowego wspracia i wskazania sposobów wyjścia z traumatycznej sytuacji.

Przypomnijmy, szkolenie to realizowane jest w ramach projektu Zachodniopomorskiej Policji pn: Młodzi bezpieczni na "cyfrowym placu zabaw", będącego częścią projektu współfinansowanego z  Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pn. " POWER ON - podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw".

Kolejny, ostatni cykl szkoleń i podsumowanie odbędzie się na początku maja . Tym razem odbiorcami będą Naczelnicy Prewencji z jednostek organizacyjnych zachodniopomorskiej Policji.

 

 

kom. Anna Gembala/WP KWP Szczecin

 

 

Powrót na górę strony