Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE: nadmorskie działania Policji i Inspekcji Transportu Drogowego

Data publikacji 03.07.2024

Od wtorku (2 lipca 2024 r.) na terenie jednostek nadmorskich woj. zachodniopomorskiego realizowane są wspólne działania kontrolne policjantów ruchu drogowego z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego, które mają na celu kontrolę autobusów przewożących dzieci na wypoczynek wakacyjny oraz kontrolę pojazdów ciężarowych.

Kontrole drogowe autobusów i kierowców przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku polegają głównie na sprawdzeniu:
    • stanu psychofizycznego kierowcy, w szczególności stanu trzeźwości,
    • posiadanych uprawnień do kierowania pojazdem i przewozu osób,
    • stanu technicznego pojazdu i obowiązkowego wyposażenia,
    • sposobu przewożenia pasażerów,
    • czasu pracy, przerwy i odpoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami.


W przypadku pojazdów ciężarowych funkcjonariusze dodatkowo szczegółowo sprawdzają przewożony ładunek (w tym jego masę i rodzaj), wymagane dokumenty i uprawnienia zezwalające na przewóz towarów niebezpiecznych (ADR).  Do kontroli wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt taki jak m. in.: dymomierze, analizatory spalin, sonometry, kamery inspekcyjne i termowizyjne oraz wagi będące  na wyposażeniu mobilnej stacji diagnostycznej Inspekcji Transportu Drogowego.
Działania rozpoczęły się na terenie Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim i będą kontynuowane w następnych dniach w innych miejscowościach nadmorskich naszego wybrzeża Morza Bałtyckiego.
W przypadkach, gdzie stwierdzono naruszenia stanu technicznego pojazdu zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym albo naruszenia wymagań ochrony środowiska, funkcjonariusze zatrzymują dowody rejestracyjne pojazdów i zakazują dalszej jazdy. Ponadto, gdy kierujący przekroczy dopuszczalne limity dobowej jazdy również musi liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi.
Policja zachodniopomorska i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego  w Szczecinie w dalszym ciągu prowadzić będą wspólne działania na drogach podczas trwającego sezonu letniego.

nadkom. Mateusz Mićko
WRD KWP w Szczecinie

 

 

Powrót na górę strony