Przed nami kolejny długi weekend – bezpiecznie jedź, wypocznij i wróć do domu!
Jak co roku nad bezpieczeństwem osób wypoczywających na terenie naszego województwa czuwać będą zachodniopomorscy policjanci. Szczególnie dużego natężenia ruchu spodziewamy się w rejonie pasa nadmorskiego i drogach dojazdowych do miejscowości nadmorskich naszego województwa. Apelujemy o rozwagę i stosowanie zasad bezpieczeństwa, w szczególności na drogach oraz nad wodą.
Jak co roku nad bezpieczeństwem osób wypoczywających czuwać będą zachodniopomorscy policjanci. Szczególnie dużego natężenia ruchu spodziewamy się w rejonie pasa nadmorskiego i drogach dojazdowych do miejscowości nadmorskich naszego województwa. Apelujemy o rozwagę i stosowanie zasad bezpieczeństwa, w szczególności na drogach oraz nad wodą.
W dniach 14- 19 sierpnia będą trwały policyjne działania związane z bezpieczeństwem podczas długiego weekendu. Mundurowi będą czuwać nad zapewnieniem płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych województwa. W razie zatorów funkcjonariusze będą starali się zapewnić płynność przejazdu poprzez ręczne sterowanie ruchem.
Policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości. Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących i sposób przewożenia pasażerów w pojazdach. Ważne jest, aby wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci były przewożone w fotelikach bezpieczeństwa. Mundurowi będą również czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających nad i na wodzie.
W ubiegłym roku podczas długiego sierpniowego weekendu na drogach województwa zachodniopomorskiego odnotowano 11 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 15 osób zostało rannych.
Aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz:
- Dobrze jest przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosuj tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.
- Przed wyjazdem sprawdź dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.
- sprawdź aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Upewnij się, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.
- W podróż wyrusz wypoczęty, trzeźwy i zrelaksowany.
- Przed samą jazdą pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu.
- W czasie podróży nie spiesz się. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętaj także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.
- Kiedy już szczęśliwie dojedziesz do celu, wybierz odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętaj o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Usuń wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika.
Wiele osób wyjedzie do rodziny, czy na dłuższą wycieczkę.
- Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze mogą wykorzystać kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Poinformuj go o tym, że nie będzie Was kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
- Pamiętaj również o bezpiecznym wypoczynku nad akwenami. Upalne dni wiele osób zachęcają do kąpieli wodnych. Pamiętaj, że najczęstszymi przyczynami utonięć jest: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich i wchodzenie do wody po wypiciu alkoholu.
- Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu - nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad w praktyce możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w czasie podróży i wypoczynku.
zespół prasowy KWP w Szczeicnie