Aktualności Prewencji i Profilaktyki

Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań

Wakacje i urlopy to niewątpliwie najprzyjemniejszy okres w roku. Sprzyjająca pogoda i radosne rozleniwienie mogą jednak być pożywką dla przestępców. Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego kwestię bezpieczeństwa podjęli mundurowi na licznych spotkaniach w Czaplinku, Drawsku Pomorskim i Wierzchowie.

Młodzież szkolna i dzieci podczas wakacji to grupy podwyższonego ryzyka. Wakacyjny spokój, czas wolny i brak doświadczenia niestety dobrze korespondują z zagrożeniami. Wychodząc naprzeciw akcji  pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo” dzielnicowy z Posterunku Policji w Wierzchowie spotkał się z młodzieżą  z lokalnej „podstawówki”. Funkcjonariusz uczulał na kwestie takie jak  reagowanie na sytuacje niebezpieczne nad wodą, stosowanie się do poleceń ratowników, korzystanie z sprzętu wodno-rekraacyjnego czy ze zbiorników wodnych. Przestrzegał przed skokami do nieznanej wody, pływaniem w pobliżu mostów, falochronów lub podobnych urządzeń.  Dzielnicowy nawiązał także do kwestii zagrożeń czających się w internecie. Młodzież szkolna to duży odsetek internautów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Policjant przestrzegł przed korzystaniem z niezaufanych witryn i kontaktami z nieznanymi osobami.  

Nieco bardziej złożone kwestie były przedmiotem spotkania policjantów z KPP Drawsko Pomorskie i KP Czaplinek z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku. Wakacje są niestety okresem wzmożonej aktywności przestępców parających się handlem ludźmi, dopalaczami, narkotykami czy też cyberprzestępców. Chętnie żerują na młodości, naiwności, braku doświadczenia i letnim rozluźnieniu. Elementami sprzyjającymi takim osobnikom są ucieczki z domów, brak nadzoru ze strony dorosłych, podszyta brakiem rozsądku chęć eksperymentowania.  Mundurowi podjęli z młodzieżą niełatwy temat zagrożeń wiążących się z zażywaniem dopalaczy lub narkotyków. Ostrzegli, że za iluzją dobrej zabawy i zaspokojenia ciekawości kryją się uzależnienie, choroby umysłowe, zaburzenia układu krążenia a nawet śmierć. Omówiono także kwestię internetowych znajomości, a szczególnie udostępniania prywatnych zdjęć i materiałów osobom w gruncie rzeczy nieznanym oraz zagrożenia z tego wynikające. Na zakończenie spotkania poruszona została kwestia terroryzmu i handlu ludźmi. Młodzi ludzie omówili z policjantami zagadnienia związane z ryzykiem jakie noszą przypadkowe znajomości, udostępnianie swoich danych lub dokumentów nieznajomym, przyjmowanie napojów lub posiłków nieznanego pochodzenia. Poruszono także kwestie udziału w imprezach masowych licznie organizowanych w okresie letnim. Policjanci naświetlili ryzyko jakie może się z nimi wiązać oraz wskazali na konieczność właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia i współpracy z organami ścigania lub jednostkami ratowniczymi.

Kwestia handlu ludźmi była także tematem podjętym na spotkaniu z pracownikami drawskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy.  Urzędnicy z tych placówek często mogą zetknąć się z osobami, które zostały dotknięte handlem ludźmi. Czasem pokrzywdzonym brakuje wiedzy, odporności psychicznej, wstydzą się lub obawiają kontaktu z organami ścigania. Empatia i profesjonalizm pracowników służby cywilnej jest w tym wypadku kluczem do „wyłowienia” problemu. W ramach swobodnej dyskusji poruszono kwestie wzajemnej współpracy oraz uczulono na symptomy mogące wskazywać na osobę dotkniętą przestępstwem. Niejako tematem pobocznym była kwestia pracy urzędników z osobami będącymi pod wpływem alkoholu lub narkotyków, agresywnymi lub z zaburzeniami na podłożu psychicznym lub neurologicznym. Prowadząca panel policjantka wskazała na zasady kontaktu w takich sytuacjach z Policją jak i też przedstawiła metody bezpiecznego kontaktu i pracy wynikłe z praktyki służbowej funkcjonariuszy Policji.

st. asp. Maciej Zieliński /KR

 • Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań
  1
 • Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań
  2
 • Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań
  3
 • Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań
  4
 • Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań
  5
 • Bezpieczne wakacje oraz przeciwdziałanie terroryzmowi i handlu ludźmi – seria spotkań
  6

Powrót na górę strony