Aktualności Prewencji i Profilaktyki

"Aktywny i bezpieczny senior"

Policja Zachodniopomorska od wielu lat dba o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa. Od 2008 r. w naszym województwie realizowany jest program profilaktyczny "Bezpieczny senior", laureat europejskiej nagrody konkursu ECPA. Tym razem wspólnie ze Stowarzyszeniem SOS Dla Rodziny, przy wsparciu rządowego programu "Razem Bezpieczniej", powstał film przestrzegających o aktualnych zagrożeniach, które adresowane są nie tylko do seniorów, ale także do ich najbliższych.

W ramach programu policjanci spotykają się z seniorami przekazując najistotniejsze zasady jakimi należy się kierować, aby ustrzec się zagrożeń związanych z oszustwami m.in. na wnuczka, policjanta czy inkasenta.
Nie zapominamy również o uczestnikach ruchu drogowego, którzy nie tylko są pieszymi ale również aktywnymi kierowcami, uczestniczącymi nierzadko w zdarzeniach drogowych. W ubiegłym roku w woj. zachodniopomorskim w ponad 400 spotkaniach z policjantami wzięło udział blisko 9 500 seniorów.

W związku z tym, że bliskie jest nam dobro osób w dojrzałym wieku poszukujemy nowych form dotarcia do jak najszerszej części społeczeństwa, w tym rodzin i przyjaciół seniorów. Odpowiedzią na to jest nasz nowy projekt "Aktywny i bezpieczny senior" realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem SOS dla Rodziny przy wsparciu finansowym rządowego programu Razem bezpieczniej - angażujący starsze osoby do działania na rzecz profilaktyki. W ramach projektu został zrealizowany film profilaktyczny, w których wystąpią wolontariusze 60+  wspomnianej inicjatywy.

W ubiegłym roku, z udziałem około 90 seniorów, ma miejsce wyjątkowa premiera filmu z 6 scenkami (oszustwo na policjanta, oszustwo na szklankę wody, samotność, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zachowania ryzykowne przy bankomacie, przemoc domowa), które są odzwierciedleniem sytuacji, które mają miejsce nierzadko w rzeczywistości. Liczymy na to, że taka droga przekazu przekona, nie tylko samych seniorów, ale również ich rodziny do wsparcia i dbania o siebie nawzajem pod względem bezpieczeństwa. Bez pomocy rodziny nasze działania są ograniczone, szczególnie gdy w grę wchodzi samotność starszego człowieka.
To zagadnienie obrazuje również spot radiowy, który będzie emitowany od 12 grudnia do Świąt Bożego Narodzenia.

Zarówno projekt jak i sam film nie powstałby bez udziału seniorów - aktorów, którym dziękujemy w szczególny sposób.    


nadkom. Anna Sikora - Rychlik - Wydział Prewencji KWP Szczecin

 

poniżej prezentujemy fragmenty poszczególnych filmów

 

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.19 MB)

Powrót na górę strony