Aktualności

Kilkadziesiąt zarzutów dla sprawcy podpaleń

Data publikacji 31.05.2017

Szczecinianin, który przez ostatnie trzy miesiące na terenie miasta podpalał pojemniki za swoje czyny odpowie wkrótce przed sądem. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo, którzy udowodnili mu już 46 takich czynów.

Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące 39 – latek spędzi w areszcie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Od marca szczecińscy policjanci otrzymywali zgłoszenia, że w różnych rejonach miasta dochodziło do niszczenia pojemników na odpady komunalne. Z ustaleń wynikało, że sprawca podpalał śmietniki w dzielnicy Niebuszewo oraz na terenie działania Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą. W dwóch przypadkach działanie sprawcy mogło zagrozić zdrowiu i życiu wielu osób, bowiem pojemniki znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych i obiektów handlowych.

Pod koniec maja br.  policjanci  zatrzymali sprawcę podpaleń na tzw. „gorącym uczynku”. Szczecinianin został „przyłapany” na ul. Barbary podczas podpalania kolejnego pojemnika na śmieci. Szereg podjętych przez funkcjonariuszy działań, dokonanych ustaleń oraz weryfikacji podobnych przestępstw dokonywanych w ostatnim czasie na terenie Szczecina pozwoliły na zebranie materiału dowodowego i przedstawienie mężczyźnie  kilkudziesięciu zarzutów.

Szczecinianin usłyszał 46 zarzutów  dotyczących uszkodzenia mienia poprzez podpalenie śmietników, do których przyznał się w całości, a także dwa zarzuty spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu wielkich rozmiarów.

Okazało się, że 39-latek naruszył swoim zachowaniem również przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podczas przeszukania mieszkania podejrzewanego policjanci znaleźli i zabezpieczyli niewielkie ilości amfetaminy. W związku z tym  Szczecinianin usłyszał także zarzut posiadania środków odurzających.   

Prokurator nadzorujący postępowanie, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Szczecinie – Centrum o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Sąd przychylił się do wniosku i zdecydował, że mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są kolejne zarzuty dla podejrzanego. Śledczy z Niebuszewa cały czas analizują  zgłoszenia dotyczące podobnych przestępstw popełnianych na terenie miasta w ostatnim czasie.


Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

Powrót na górę strony