Aktualności

Ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę”

Data publikacji 14.06.2017

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik w dniach od 14 do 25 czerwca 2017 roku będzie realizowało ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”. Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

W środę 14 czerwca br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbył się briefing prasowy poświęcony tej kampanii, na którym szef zachodniopomorskiej Policji przekazał informację o założeniach realizowanego przedsięwzięcia.
W czasie trwanie kampanii kierujący, którzy mają włączoną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon otrzymają żartobliwy komunikat ostrzegawczy, w formie graficznej, przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Z policyjnych statystyk wynika, że rozmowa przez telefon komórkowy wciąż stanowi jedno z głównych przewinień kierowców. Tymczasem prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund, a przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 s, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m!!! Czas, w którym nasza uwaga jest skupiona na telefonie, a nie na uważnym obserwowaniu drogi i jej otoczenia, może zaważyć na odpowiednio szybkiej reakcji kierującego i w konsekwencji stać się przyczyną tragedii.
Jedna ręka kierującego, który trzyma w dłoni telefon jest wyłączona i nie można obsługiwać nią  układu kierowniczego oraz innych urządzeń. Rozmawianie przez telefon w czasie jazdy rozprasza uwagę kierującego pojazdem, który przestaje się koncentrować wyłącznie na prowadzeniu pojazdu.

Pamiętajmy, korzystanie z telefonu obejmuje nie tylko prowadzenie rozmowy, ale także wykonywanie każdej czynności, która wiąże się  z trzymaniem urządzenia w dłoni. Może to być wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie SMS-ów, przeglądanie  poczty elektronicznej, robienie zdjęć aparatem fotograficznym telefonu lub nagrywanie filmu kamerą wideo wbudowaną w telefon czy wreszcie sprawdzanie  godziny na zegarze smartfonu.
Korzystanie z telefonu podczas jazdy w sposób niezgodny z przepisami jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 200 zł. Na kierowcę nałożonych zostaje także 5 punktów karnych.

W ramach prowadzonej kampanii policjanci będą zwracali szczególną uwagę na kierujących niestosujących się do przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie korzystania z telefonu. Mundurowi będą także przekazywać kierującym ulotki informujące o zagrożeniach wynikających z korzystania podczas jazdy z telefonu trzymanego w dłoni.  

W Szczecinie już od wczesnych godzin porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji przypatrywali się kierującym, zwracając uwagę czy nie korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy. Na oku szczecińskiej drogówki znaleźli się m.in. kierujący na ul. Energetyków. Akcja spotkała się z miłym odbiorem mieszkańców, którzy chętnie rozmawiali o zagrożeniu jakie niesie za sobą korzystanie z telefonu podczas jazdy przyznając, że zdarza im się czasem być na bakier z przepisami w tym zakresie.

Film Ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę”


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę” (format flv - rozmiar 9.58 MB)

Powrót na górę strony