Aktualności

Malował obraźliwe napisy, teraz odpowie przed sądem

Data publikacji 22.08.2017

W sierpniu na jednym z budynków w szczecińskiej dzielnicy Drzetowo – Grabowo pojawiły się obraźliwe napisy. Ich treść była obraźliwa i kwalifikowała się jako tzw. „przestępstwo z nienawiści”. Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin - Niebuszewo zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za ten czyn. 28-latek stanie przed sądem.

W piątek 18 sierpnia bieżącego roku policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo uzyskali informację, że na elewacji budynku na jednej z ulic szczecińskiego Drzetowa – Grabowa pojawiły się obraźliwe napisy. Treść napisu wskazywała, że wyczerpują one znamiona przestępstwa tzw. „z nienawiści”.

Policjanci od razu udali się we wskazane miejsce. Informacja o obraźliwych napisach potwierdziła się, znajdowały się one na wysokości około 1 – 2 metrów. Funkcjonariusze wykonali szereg czynności na miejscu zdarzenia, zabezpieczyli także nagranie z kamer, które swoim zasięgiem objęły rejon zdarzenia.

Po wnikliwej analizie zgromadzonego materiału oraz weryfikacji zapisu z kamer monitoringu policjanci ustalili przebieg zdarzenia oraz wytypowali osobę podejrzewaną o ten czyn. Okazało się, że napisy na budynku tworzone były w przeciągu kilku dni przez jedną i tą samą osobę. Mężczyzna usłyszał już zarzut znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności rasowej i wyznaniowej. Prokurator zastosował wobec 28-latka środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę pozbawienia wolności do lat trzech.

mł. asp. Karolina Rykaczewska

Powrót na górę strony