Aktualności

Podsumowanie Akcji Znicz 2017

Data publikacji 03.11.2017

Wczoraj zakończyły się policyjne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w okresie Wszystkich Świętych. W tym roku Akcja ZNICZ to 7 dni wytężonej pracy zachodniopomorskich policjantów, którzy czuwali na bezpieczeństwem na drogach, w rejonach cmentarzy oraz na terenie nekropolii. Choć w naszym regionie doszło do kilkunastu wypadków drogowych, okres ten można określić jako spokojny. Na głównych trasach województwa nie odnotowaliśmy poważniejszych utrudnień w ruchu.

Tegoroczna akcja „ZNICZ” trwała 7 dni. W tym czasie zwiększona liczba policyjnych patroli dbała o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby najbliższych. W rejonie nekropolii, na cmentarzach oraz na głównych ciągach komunikacyjnych służbę pełnili policjanci z pionu prewencji i ruchu drogowego, a także z pionu kryminalnego. Pod względem poziomu bezpieczeństwa tegoroczne działania można śmiało porównać do ubiegłorocznej, choć nieco krótszej akcji ZNICZ.

W trakcie działań na drogach województwa policjanci zachodniopomorskiej drogówki zwracali uwagę na kierujących popełniających szczególnie niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym. Mundurowi kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sprawdzali czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. W newralgicznych miejscach przy cmentarzach, tam gdzie krzyżują się potoki ruchu zmotoryzowanych i pieszych funkcjonariusze „w białych czapkach” ręcznie kierowali ruchem.

W ciągu 7 dniu prowadzonych działań w naszym województwie doszło do 24 wypadków, w których 29 osób zostało rannych, a dwie zginęły. Policjanci odnotowali także około 500 kolizji drogowych. W ubiegłym roku podczas 6-dniowej Akcji ZNICZ odnotowano w województwie zachodniopomorskim 25 wypadków, w których 27 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć.

Do najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych podczas tegorocznej Akcji ZNICZ doszło na terenie powiatów gryfickiego oraz kamieńskiego.

W dniu 29 października 2017 r. około godz: 05:00 na drodze wojewódzkiej nr 102 na odcinku pomiędzy miejscowościami Trzebiatów i Gołańcz Pomorska w powiecie gryfickim kierujący samochodem osobowym uderzył w konar drzewa leżący na jezdni. W skutek poniesionych obrażeń mężczyzna zmarł na miejscu.   

W dniu 31 października 2017 r. po godzinie 02:00 również na drodze wojewódzkiej nr 102 pomiędzy miejscowościami Międzyzdroje a Wisełka w powiecie kamieńskim kierujący samochodem osobowym zjechał na lewy pas ruchu, a następnie na chodnik i lewe pobocze gdzie uderzył w drzewo. W wyniku poniesionych obrażeń kierujący zmarł na miejscu.

Oba zdarzenia drogowe miały miejsce w godzinach nocnych, na odcinakach dróg znajdujących się poza rejonem zachodniopomorskich nekropolii. W obu sprawach prowadzone są postępowania, które mają na celu wyjaśnienie okoliczności i przyczyn tych zdarzeń.

Policjanci z zachodniopomorskiego garnizonu podczas akcji Znicz 2017 przeprowadzili blisko 21.000 kontroli trzeźwości. Funkcjonariusze podczas prowadzonych działań zatrzymali 83 osoby prowadzące pojazd w stanie nietrzeźwości, 21 kierujących prowadzących pojazd po użyciu alkoholu oraz 7 po zażyciu środków działających podobnie do alkoholu.
Kierującym, którzy prowadzili pojazd mechaniczny znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, zgodnie z Kodeksem Karnym, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Osoby te muszą się także liczyć z wydanym przez sąd zakazem prowadzenia pojazdów.

W rejonie cmentarzy nie doszło do poważniejszych zdarzeń w ruchu drogowym jak i wydarzeń kryminalnych, czy też zakłóceń porządku.

mł. asp. Karolina Rykaczewska

Powrót na górę strony