Aktualności

Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy

Data publikacji 11.01.2018

Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji.

Dyżurny świnoujskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Świadków, jadących drogą krajową nr 3 w kierunku Świnoujścia, zaniepokoił fakt, że kierujący samochodem marki Audi, nie potrafił zapanować nad pojazdem, który jechał całą szerokością jezdni, stwarzając duże zagrożenie w ruchu drogowym.


Kiedy auto zatrzymało się przy rondzie w Łunowie i wysiadł z niego mężczyzna, świadkowie szybko zainterweniowali, zabierając mu  kluczyki od pojazdu, po czym wezwali na miejsce policjantów. Ujęty mężczyzna został przekazany mundurowym, którzy poddali 55-letniego mieszkańca Międzyzdrojów badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu - urządzenie wskazało 2 promile. Mężczyzna do czasu wytrzeźwienia trafił do policyjnego aresztu, funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy, a pojazd, którym kierował przekazali rodzinie.

Jeszcze dziś 55-latek usłyszy zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co czekają go surowe konsekwencje karne i finansowe. Według kodeksu karnego grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata.


Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi związanymi z grzywną. Ponadto niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Postawa świadków, którzy zareagowali wobec nietrzeźwego kierującego jest godna pochwały. Pijany kierowca stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Policjanci apelują o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu. W przypadku zauważenia nietrzeźwego za kierownicą czy nawet informacji o zamiarze kierowania pojazdem przez osobę spożywającą alkohol - zareagujmy i nie dopuśćmy jej do dalszej jazdy. Być może taką postawą uratujemy czyjeś życie!

 

asp. szt. Beata Olszewska/AG

Powrót na górę strony