Aktualności

Świadek uniemożliwił jazdę pijanemu kierowcy, zabierając mu kluczyki

Data publikacji 29.01.2018

Mieszkaniec Świnoujścia zareagował natychmiast, gdy zorientował się, że siedzący za kierownicą mężczyzna jest nietrzeźwy. Kiedy kierowca bmw skręcając, zahaczył o krawężnik i chciał wysiąść, świadek wyjął ze stacyjki kluczyki i powiadomił Policję. 26-latek miał w organizmie ponad 2,1 promila.


Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu podjęli interwencję przy ulicy Bohaterów Września, gdzie zgłoszono kłótnię między dwoma mężczyznami. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że świadek zauważył jak skręcający samochód osobowy marki BMW zahaczył o krawężnik, po czym siedzący za kierownicą zatrzymał pojazd i próbował wysiąść. Świadek, który nabrał podejrzeń, że mężczyzna jest pijany, zabrał mu kluczyki od pojazdu, przytrzymał i zadzwonił na Policję.

Policjanci przebadali 26-letniego świnoujścianina alkomatem i wtedy okazało się, że ma on w organizmie ponad 2,1 promila alkoholu. Ponadto sprawdzenia w policyjnych systemach informatycznych wykazały, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania wydane przez prezydenta miasta.

W związku z popełnionymi przestępstwami 26-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, gdzie trzeźwiał. Następnego dnia mundurowi przedstawili mu dwa zarzuty, tj. kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz nie zastosowania się do decyzji administracyjnej organu.

Zgodnie z kodeksem karnym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, 10 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, kilkutysięczna grzywna oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5.000 zł.


Natomiast za przestępstwo z artykułu 180a kodeksu karnego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Dodatkowo sąd będzie mógł orzec wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Postawa świadka, który zareagował wobec nietrzeźwego kierującego jest godna pochwały. W przypadku informacji o zamiarze kierowania pojazdem przez osobę spożywającą alkohol,  zawsze zareagujmy. Nie dopuśćmy takiej osoby do jazdy. Być może taką postawą uratujemy czyjeś życie!

 

asp. szt. Beata Olszewska/AG

 

Powrót na górę strony