Aktualności

Odblaski dla seniorów

Data publikacji 01.02.2018

Codziennie poruszamy się po ulicach naszego miasta pieszo, rowerem lub samochodem. Spośród wszystkich uczestników ruchu drogowego najbardziej narażony na niebezpieczeństwo jest tzw. „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”. W ubiegłym roku doszło do 10 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w których śmierć poniosło 9 pieszych uczestników ruchu drogowych. Niestety większość osób, które brało udział w zdarzeniach drogowych zalicza się do grupy osób w starszym wieku.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Szczecinie po raz kolejny wzięli udział w akcji „Uważaj na drogach – bądź widoczny”. Na ulicach miasta Szczecina mogliśmy spotkać policjantów, którzy rozdawali elementy odblaskowe w postaci opasek, które głównie były wręczane seniorom.
Działania podjęte przez policjantów ze szczecińskiej drogówki wzbudziły bardzo duże zainteresowanie, ponieważ piesi sami podchodzili do policjantów i prosili o element odblaskowy. Nie obyło się bez wymiany odblasków, ponieważ policjanci posiadali kolorowe elementy odblaskowe.
Kobiety oczywiście były bardziej zainteresowane różową opaską odblaskową. Pamiętajmy, że nie ważny jest kolor elementu odblaskowego. Ważne jest żeby nosić elementy odblaskowe dzięki czemu pieszy jest bardziej widoczni dla kierowców.


Jeżeli pieszy porusza się wieczorową porą bez elementów odblaskowych to kierowca jest go w stanie zobaczyć z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeżeli pieszy będzie wyposażony w elementy odblaskowe, które odbijają światła samochodu, to kierowca zauważy pieszego już z odległości ok. 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej.

Pamiętajmy, że przy prędkości pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Natomiast przy prędkości ok. 50km/h pieszy ma ok 50% szans na przeżycie, a przy prędkości 80km/h pieszy nie posiada praktycznie żadnych szans na przeżycie.
Niestety skutki urazów jakie może doznać Senior podczas wypadku drogowego są o wiele groźniejsze dla życia i zdrowia, niż dla osoby młodszej oraz okres rekonwalescencji dla Seniora jest o wiele dłuższy. W wyniku potrącenia osoba, która jest młoda i zdrowa wyjdzie z obtłuczeniami, a dla osoby w wieku senioralnym może spowodować  utratę życia.

 


st. sierż. Natalia Misiewicz/AG

  • Odblaski dla seniorów
  • Odblaski dla seniorów
  • Odblaski dla seniorów
  • Odblaski dla seniorów
  • Odblaski dla seniorów
  • Odblaski dla seniorów
Powrót na górę strony