Aktualności

Zorganizowane działania poszukiwawcze – szkolenie funkcjonariuszy OPP w Szczecinie

Data publikacji 14.04.2018

Funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, policyjni „poszukiwacze” z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz przedstawiciele Sekcji Poszukiwawczo - Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie szkolili się w zakresie współpracy i podnoszenia skuteczności prowadzonych akcji poszukiwawczych. Symulację poszukiwań osoby zaginionej przeprowadzono w kompleksie leśnym w okolicach miejscowości Leśno Górne.

Oddział Prewencji Policji w Szczecinie to jednostka licząca ponad 300 policjantów. Funkcjonariusze OPP w Szczecinie pełnią służbę na terenie województwa oraz całego kraju, także w systemie alarmowym, dlatego też bardzo często kierowani są do poszukiwań osób zaginionych.  W ubiegłym roku policjanci Oddziału wzięli udział w 115 działaniach poszukiwawczo – ratowniczych, w 2016 roku takich akcji było 137.     
        
Wspólne szkolenie policjantów OPP w Szczecinie, funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie  oraz przedstawicieli Sekcji Poszukiwawczo - Ratowniczej OSP z Wołczkowa miało na celu integrację i doskonalenie mechanizmów podnoszących skuteczność prowadzonych akcji poszukiwawczych. Warto wspomnieć, że SPR OSP w Wołczkowie to jedyna taka grupa   w województwie zachodniopomorskim wykorzystywana do poszukiwania zaginionych i ratowania uwięzionych pod gruzami.                                    
Program  szkolenia, które odbyło się z inicjatywy OPP w Szczecinie, obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i warsztaty praktyczne polegające na  współdziałaniu służb podczas poszukiwań zaaranżowanych w trudnym terenie.                             
Strażacy z OSP w Wołczkowie w części teoretycznej omawiali między innymi zagadnienia związane z organizacją działań poszukiwawczych osób na terenach niezurbanizowanych, mapowaniem terenu oraz używaniem do poszukiwań sprzętu specjalistycznego w postaci urządzeń GPS.                                                 
Działania terenowe prowadzone były na obszarze kompleksu leśnego znajdującego się   w pobliżu miejscowości Leśno Górne. Tam, w ramach symulacji akcji poszukiwawczej, wykorzystano jedną z metod poszukiwań tzw. „szybkie trójki”. Policyjne 3-osobowe zespoły przy użyciu urządzeń GPS, szukały młodego mężczyzny, który zaginął po kłótni z małżonką. Współpraca z Sekcją Poszukiwawczo - Ratowniczą OSP z Wołczkowa zakończyła się sukcesem – mężczyzna cały  i zdrowy powrócił do domu.                                
Niewątpliwie dodatkową wartością szkolenia była możliwość wymiany doświadczeń  i nawiązanie kontaktów między uczestnikami i prowadzącymi zajęcia, co z pewnością zaprocentuje w obliczu podjęcia realnych działań poszukiwawczych.

 

asp. A. Bierbasz – Krawczyk/AG

 

 • działania poszukiwawcze ćwiczenia OPP w Szczecinie
  1.1
 • radiowozy OPP w Szczecinie
  1.2
 • policjanci z OPP w Szczecinie
  1.3
 • policjant z OPP
  1.4
 • logo grupy poszukiwawczej Wołczkowo
  1.5
Powrót na górę strony