Aktualności

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" w Barlinku

Data publikacji 08.08.2018

Słoneczne dni i upały sprawiają, że bardzo chętnie wypoczywamy nad wodą. Nie zapomnijmy jednak, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do tragedii. Wraz z nadejściem ciepłych dni, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających na naszym terenie, poza kontrolami na drogach prowadzą kontrole na wodach i terenach przywodnych.

Sezon letni w pełni. To czas w którym myśliborscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających na naszym terenie, prowadzą wzmożone kontrole na drogach, wodach i terenach przywodnych.
Mundurowi realizując zadania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo …. nad wodą”, poza kąpieliskami strzeżonymi, odwiedzają miejsca gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli oraz tzw. „dzikie kąpieliska”, sprawdzając czy nie przebywają tam będące bez opieki dzieci.
Funkcjonariusze kontrolując tereny wodne i przywodne zwracają także uwagę, czy osoby przebywające nad wodą nie zaśmiecają terenu, czy wędkarze łowiąc ryby, robią to zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Dużym zagrożeniem na akwenach stanowią osoby spożywające alkohol, które bagatelizując zagrożenie, w takim stanie wchodzą do wody bądź korzystają ze sprzętów wodnych. Dlatego policjanci przeciwdziałając takim sytuacjom, kontrolują trzeźwość pływających i obserwują ich zachowanie.


Przypominamy, że zgodnie z art 35 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych: ,,Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny". Kontrole będą realizowane przez cały sezon letni.


W trakcie patroli akwenów promujących bezpieczeństwo, funkcjonariusz poprzypominał dzieciom i dorosłym o zasadach korzystania z akwenów wodnych. Przestrzegał, że woda to żywioł dlatego należy korzystać z niej mądrze i odpowiedzialnie.
Policjanci nie tylko kontrolują ale bardzo chętnie pomagają tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Przekonała się o tym rodzina z Hiszpanii, która wypoczywała na Jeziorze Barlineckim. Funkcjonariusz bezpiecznie odholował łódź z rodziną do brzegu.
Pamiętaj, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.


st.asp. Jacek Poleszczuk/AG

  • „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" w Barlinku
  • „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" w Barlinku
Powrót na górę strony