Aktualności

Powoływał się na wpływy u wysokich rangą urzędników

Data publikacji 28.01.2016

Praca operacyjna funkcjonariuszy z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KMP w Szczecinie doprowadziła do zatrzymania 25 - latka podejrzewanego o przestępstwa korupcyjne. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w jednym z zachodniopomorskich urzędów oraz podrabianie dokumentów w celu uwiarygodnienia swojej przestępczej działalności.

Prokurator zastosował wobec 25- latka dozór Policji, poręczenie majątkowe  i zakaz opuszczania kraju.

Kilka dni temu wpłynęło do Policji zawiadomienie dotyczące powoływania się na wpływy osób  jednego z zachodniopomorskich urzędów  decydujących o dotacjach dla instytucji. Osoba, która zgłosiła się do poszkodowanego  podając się za funkcjonariusza publicznego oferowała  pomoc  i  pośrednictwo w załatwieniu  funduszy na  jego działalność. Sprawca wskazał konto, na które poszkodowany miał przelać 1000 zł. tytułem rzekomego zabezpieczenia wpłaty, przedstawiając dokumentację, która miała uwiarygodnić jego " dobre" intencje.


Pokrzywdzony  podejrzewając, iż może mieć do czynienia z osoba nie godną zaufania oraz posługująca się nieprawdziwymi dokumentami powiadomił o tym fakcie Policję. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KMP w Szczecinie. Po zgromadzeniu materiału dowodowego dotyczącego przesłuchań pokrzywdzonego, świadków i pracowników instytucji,  na które powoływał się sprawca oraz zweryfikowaniu autentyczności dokumentacji, jaką przedstawiał podejrzewany  mundurowi zajęli się typowaniem sprawcy.


Funkcjonariusze na podstawie wykonanej pracy i zgromadzonej wiedzy ustalili, że za ten czyn odpowiada 25- letni mieszkaniec Szczecina. Mężczyzna został zatrzymany zaledwie kilka dni po przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie.


Podczas przeszukania u 25- latka i jego pojazdu policjanci znaleźli i zabezpieczyli podrobioną legitymację służbową funkcjonariusza publicznego oraz różne dokumenty wytworzone przez sprawcę, które miały mu umożliwić popełnianie przestępstw.


Pracujący nad sprawą funkcjonariusze ustalili, iż mężczyzna zajmował się przestępczym procederem od września 2015r. do 19 stycznia 2016r. 25- latek przedstawiając się jako pracownik jednego z zachodniopomorskiego urzędu  powoływał się na wpływy wśród osób decydujących o różnego rodzaju dotacjach dla instytucji. Chcąc uwiarygodnić swoje zachowanie i możliwości przedstawiał podrobione przez siebie dokumenty .


Zebrany w sprawie  materiał dowodowy pozwolił na postawienie 25- lakowi dwóch zarzutów tj. płatnej protekcji oraz podrobienia dokumentów i użycia ich jako autentycznych. Za popełnione przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.


Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.


Prokurator już zastosował wobec 25- latka dozór Policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. O konsekwencjach jakie poniesie podejrzany zadecyduje Sąd.  

 

st. asp. Irena Kornicz

Powrót na górę strony