Aktualności

Zachodniopomorscy policjanci w walce z przestępczością uderzającą w seniorów

Data publikacji 22.11.2018

W tym roku policjanci odnotowali blisko 380 oszustw, w których pokrzywdzone zostały osoby w podeszłym wieku. Na szczęście niemal 90 procent zgłoszeń to usiłowania, czyli sprawcom nie udało się skutecznie oszukać pokrzywdzonych i wyłudzić pieniądze. Jednak, gdy dochodzi do oszustwa straty są ogromne. We wspomnianym czasie 38 osób zostało oszukanych, a suma strat to blisko 1 mln 700 tys. zł.

Kolejny raz w ciągu kilku dni oszukana została osoba w podeszłym wieku. Dwa dni temu 85-latka straciła 16 tys. zł., wczoraj  kolejna mieszkanka Koszalina przekazała oszustom 30 tyś. zł. Policjanci apelują za każdym razem o ostrożność i brak zaufania w sytuacji, gdy ktoś chce od nas pieniądze. Niestety kolejne przypadki pokazują, że nadal dają się oszukać kolejne osoby.

Analiza sposobu działania sprawców wykazała, że oszuści działają w dni powszednie czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00. Dzwonią na stacjonarne numery  telefonów. Z reguły podają się z funkcjonariuszy CBŚ lub policjantów z różnych jednostek, którzy prowadzą akcję przeciwko hakerom lub pracownikom banków. Osoba przekonana, że ma do czynienia z policjantami, instruowana idzie do banku, podejmuje pieniądze z konta lub zaciąga kredyt. Następnie przekazuje pieniądze oszustom pod pretekstem pomocy policji.
Przekazanie następuje albo poprzez tzw. „odbierka”, czyli osobę która osobiście przychodzi do osób pokrzywdzonych po pieniądze albo poprzez zrobienie przekazu pieniężnego na podane przez oszustów dane osobowe za pośrednictwem  przelewu na wskazane przez nich konto lub przekaz pieniężny. Pokrzywdzony po zrobieniu przekazu  otrzymuje numer umożliwiający podjęcie wpłaconej gotówki w dowolnej placówce na świecie, który następnie przekazuje sprawcom.
Tylko wczorajsze zgłoszenia do zachodniopomorskich policjantów pokazują, jakich pretekstów używają przestępcy po to aby wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Po południu policjanci ze Szczecina otrzymali zgłoszenie od dwóch mieszkanek Szczecina w wieku 68 i 70 lat, które przekazały iż otrzymały informacje o tym, że ich konta bankowe są zagrożone. Informację tę otrzymały na telefon stacjonarny. Rozmówca przedstawił się jako Jacek Kania  i twierdził, że jest policjantem.  Prosił o pomoc w schwytaniu sprawców, która miała polegać na przekazaniu mu pieniędzy z konta. Na szczęście kobiety wykazały się czujnością i z innego aparatu telefonicznego skontaktowały się z prawdziwymi policjantami. Nie dały się oszukać bo wcześniej słyszały o tego rodzaju oszustwach.

Czujności nie zachowała jednak 71-letnia mieszkanka Koszalina, z którą skontaktowała się obca kobieta twierdząc że jest policjantką z Niemiec. Przekazała, że jej córka spowodowała wypadek, w wyniku którego poważnie ranna została inna kobieta. W związku z tym córce  grozi więzienie i dlatego potrzebne są pieniądze by go uniknęła. Rzekoma policjantka wspominała o kwocie 69.000 zł. Ponieważ córka zgłaszającej  faktycznie mieszka i pracuje w Niemczech, pokrzywdzona uznała, że jest to prawda. Zgłaszająca oświadczyła, że nie dysponuje takimi pieniędzmi i że może przekazać 30.000 zł, na co kobieta  przystała. Po odbiór pieniędzy zgłosił się obcy mężczyzna, zostały przekazane w czarnym pudełku po butach, włożonym w foliową reklamówkę.

Trzeci przypadek jednak nieco pod inną „legendą” miał miejsce w Szczecinie w przed południem. Na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna i przekazał 67-letniej rozmówczyni informację, że od 2 dni po Szczecinie krąży ksero jej dowodu osobistego i ktoś będzie chciał na jej dowód wziąć kredyt w wysokości 30 000 zł. Wymienił trzy banki i zapytał czy rozmówczyni ma w którymś konto, gdy ta zaprzeczyła, mężczyzna zapytał czy do jej domu ok. godz. 13:00 może przyjść dzielnicowy celem dostarczenia jej wezwania na komendę, gdy ta potwierdziła rozmówca zakończył rozmowę rozłączając się. Starszej pani rozmowa wydała się dziwna, słyszała o próbach takiego oszustwa i telefonicznie skontaktowała się z policjantami, którzy potwierdzili zasadność jej obaw.

Te przykłady pokazują, że oszustwa typu „na wnuczka” czy „na policjanta” mogą różnić się od siebie jeżeli chodzi o pretekst, w wyniku którego przestępcy  chcą uzyskać pieniądze.

Sprawców nie jest łatwo zatrzymać, ponieważ najczęściej zgłoszenie o oszustwie następuję po kilku godzinach od jego zaistnienia. Pokrzywdzeni ze względu na podeszły wiek i stres często nie pamiętają szczegółów i okoliczności zdarzenia, nie potrafią opisać osób, którym przekazywały pieniądze.
Policjanci są jednak coraz coraz bliżej oszustów i depczą im po piętach. Blisko 35 procent dokonanych oszustw kończy się zatrzymaniem sprawców, a w niektórych przypadkach odzyskaniem pieniędzy. W tym roku funkcjonariusze odzyskali niemal 300 tys. zł.

Najskuteczniejsza walką z tego typu przestępczością jest profilaktyka, czyli informowanie seniorów o takiej formie oszustw. Powstały programy profilaktyczne dotyczące tej tematyki, w ramach których tworzone są filmy i spoty oraz ulotki pokazujące mechanizm działania sprawców. Najważniejsze, że do profilaktyki zapraszani są sami seniorzy.  To oni poprzez swoje zaangażowanie mogą dalej w swoim środowisku inicjować rozpowszechnianie wiedzy na temat tego typu przestępstw.
W latach ubiegłych odbywały się również spotkania i szkolenia z pracownikami placówek  bankowych, na  których omawiany był mechanizm tego tego typu przestępczości.

Policja Zachodniopomorska od wielu lat dba o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa. Od 2008 r. w naszym województwie realizowany jest program profilaktyczny "Bezpieczny senior", laureat europejskiej nagrody konkursu ECPA.  Rok rok temu powstał filmy przestrzegające o aktualnych zagrożeniach, które adresowane są nie tylko do seniorów, ale także do ich najbliższych.

Już wkrótce 28 listopada b.r. nastąpi inauguracją kolejnego spotu dotyczącego seniorów, przedstawiającego jak uchronić się przed współczesnymi zagrożeniami, przygotowana przez policjantów z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie w ramach programu „Aktywny i bezpieczny senior”

 

więcej:

"Aktywny i bezpieczny senior"  - inauguracja https://bit.ly/2DDLMQY

Kolejny przypadek oszukanej seniorki - nie daj się oszukać! https://bit.ly/2Aaa4i3

Podstępem weszły do mieszkania i okradły 85-letnią kobietę  https://bit.ly/2RY4F50

         

kom. Mirosława Rudzińska

 

 

Powrót na górę strony