Odpowie za serię fałszywych alarmów - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Odpowie za serię fałszywych alarmów

Drawscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawczynię serii fałszywych alarmów pożarowych. 38 – latka przez kilka dni informowała służby o rzekomych pożarach budynków mieszkalnych, które miały zagrażać zdrowiu i życiu przebywających w nich osób. Jej nieodpowiedzialne zachowanie postawiło w stan gotowości służby niosące pomoc w takich przypadkach. Kobiecie za fałszywe zawiadomienia o zagrożeniu może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Na przełomie lutego i marca tego roku służby ratunkowe kilkakrotnie zostały skierowane do zgłoszeń, które okazały się być fałszywymi alarmami. Nieodpowiedzialna kobieta, która dzwoniła na numer alarmowy z kilku różnych telefonów komórkowych zawiadamiała o zagrożeniach min. dotyczących pożarów budynku. Po przyjeździe na miejsce zaangażowanych w interwencję służb okazywało się, że zagrożenia nie ma a zgłoszenia były niesmacznym żartem.

Drawscy policjanci dzięki skrupulatnej i wnikliwej prac ustalili, kto jest sprawcą tych czynów. Ich działania doprowadziły do zatrzymania autorki fałszywych zgłoszeń. Kobieta usłyszała zarzuty zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokurator już zastosował wobec niej dozór Policji a sprawa wkrótce swój finał znajdzie w sądzie.

Pamiętajmy,że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

W razie skazania za przestępstwo jakim jest fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu sąd orzeka:

1). nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 10 000 zł oraz

2). świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 katalog środków karnych pkt 7 w wysokości co najmniej 10 000 zł.

 

st. sierż. Karolina Żych / IK

  • zatrzymana kobieta