Aktualności

“Międzynarodowy Motocyklowy Klub Stróżów Prawa Blue Knights”

Data publikacji 27.05.2019

Spotkać ich można na całym świecie, mają swoje oddziały również w wielu miejscach w Polsce, w tym na terenie Szczecina. Kluby skupiają dla ludzi, którzy będąc policjantami, pilnują przestrzegania prawa na drogach. Pełna nazwa brzmi: "Blue Knights International Law Enforcement Motorcycle Club, Inc." W polskim tłumaczeniu: "Międzynarodowy Motocyklowy Klub Stróżów Prawa Blue Knights". W polskiej wersji językowej dopuszczalne jest także używanie nazwy "Błękitni Rycerze".

W Szczecinie również powstał oddział Błękitnych Rycerzy – Blue Knights Poland VI, który prężnie działa od 9 maja 2009 roku i obecnie zrzesza 25 motocyklistów, w tym 2 honorowych i jednego kapelana. Założycieli klubu można rozpoznać po charakterystycznej plakietce „FIRST 9”, która umiejscowiona jest na kamizelce.

Uroczysta ceremonia zaprzysiężenia pierwszych membersów BK VI odbyła się na Wałach Chrobrego podczas Pikniku Nad Odrą. Niedawno klub obchodził X lecie swojego istnienia i z tej okazji w Pustkowie gm. Rewal, odbyło się uroczyste spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Blue Knights z całego kraju oraz z zagranicy.

W ramach tych obchodów odbył się uroczysty przejazd motocykli na trasie Bałtycki Krzyż Nadziei w Pustkowie do Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin w Świnoujściu, podczas którego goście mogli poznać uroki pomorza zachodniego. Nad bezpieczeństwem przejazdu czuwali gryficcy i kamieńscy policjanci.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Pustkowa z okazji X urodzin podarowali klubowi Blue Knights Poland VI sadzonkę dębu, który został poświęcony przez Kapelana BK VI,a następnie posadzony w sąsiedztwie Bałtyckiego Krzyża Nadziei.

Szczeciński Blue Knights Poland VI organizuje oraz aktywnie uczestniczy w cyklicznych wydarzeniach organizowanych przez kluby i stowarzyszenia zrzeszające motocyklistów zarówno w Szczecinie, jak i na terenie całego kraju m.in.:

- “MotoMikołaje” organizowane przez Stowarzyszenie Motocykliści o Wielkich Sercach,

- “Nie bądź pierwszy po tamtej stronie. Kieruj się życiem.” organizowanym przez Stowarzyszenie Motocykliści dla Dzieci,

- w obchodach Międzynarodowego Dnia Dziecka

- zlot grunwaldzki organizowany przez “Klub Motocykli Ciężkich Grunwald 2011 ”,

- organizuje szkolenia udoskonalające technikę jazdy połączone z nauką udzielania pierwszej pomocy przy współpracy z WRD KMP w Szczecinie, WOPR Szczecin, strażą pożarną.

Historia Blue Knights sięga 1974 roku, gdy w USA powstała idea założenia klubu dla ludzi, którzy będąc policjantami, pilnują przestrzegania prawa na drogach. Założycielem był Ed Gallant (Edek), oficer policji w Bangor w stanie Maine. Nazwa “Blue Knights” (Błękitni Rycerze) była pomysłem Davida Colemana, jednego z policyjnych szefów, natomiast znaczek zaprojektował cywil Jan Bryant.

Najpierw klub funkcjonował na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, następnie kolejne oddziały powstały w Kanadzie. Informacja o klubie obiegła Świat. Do "Błękitnych Rycerzy" dołączają ich koledzy z Australii, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Holandii, Luksemburga, Szwajcarii, Niemiec, Norwegii, Meksyku i z Polski. Aktualnie klub zrzesza na terenie 28 krajów w 600 oddziałach ponad 24. tys. członków.

Członkowie klubu mówią, że “nagrodą jest radość przebywania wśród innych ludzi przestrzegających praworządności, ale równocześnie kochających motocykle. Być wśród przyjaciół niezależnie od kraju ich zamieszkania i otrzymywać pozdrowienia od jeszcze niespotykanych ludzi. Nie ma obcych wśród Błękitnych Rycerzy, są tylko nie spotkani koledzy”.

Klub na całym świecie wspomaga pomocą finansową dzieci, szczególnie chore na raka i choroby serca, dając im w ten sposób, w miarę możliwości szansę na dłuższe i szczęśliwe życie.

Członkowie klubu starają się żyć godnie i uczciwie, tym samym szczycić się hasłem "RIDE WITH PRIDE" tłum.:"JEDŹ Z DUMĄ". Celem zrzeszenia jest :

 • zapewnienie wzajemnej pomocy,

 • promowanie i rozwijanie sportu motocyklowego oraz bezpiecznej jazdy motocyklem,

 • służba w interesie właścicieli i użytkowników motocykli,

 • promowanie przykładem bezpiecznej jazdy i czerpania radości z jazdy motocyklem,

 • pielęgnowanie ducha braterstwa między stróżami prawa a społeczeństwem.

Klub jest na swój sposób elitarny, gdyż przy całej swej masowości, może mieć członków wyłącznie spośród ludzi, którzy mają obowiązek strzec przestrzegania prawa wśród społeczeństwa. Dotyczy to więc: Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, CBŚ, ABW czyli tych, którzy noszą broń i kajdanki, mogą ich użyć dla ochrony innych ludzi. Naturalnie, muszą też być motocyklistami, co ich łączy silniejszymi więzami, dużo mocniejszymi niż noszone przy paskach kajdanki.

Członkowie klubu noszą charakterystyczne błękitne kamizelki. Obszycia na plecach składają się z dwóch rockerów i tarczy z logiem. Górny rocker zawiera międzynarodową nazwę Blue Knights. W środku znajduje się międzynarodowe logo klubu. Dolny rocker informuje o oddziale, do jakiego należy członek. Obszycia na przodzie kamizelki składają się z międzynarodowego logo Blue Knights, które może nosić wyłącznie pełnoprawny członek oraz indywidualnego loga konkretnego oddziału, które jest zatwierdzane przez międzynarodowe władze klubu. Dopuszczalne są obszycia dla kobiet, "Knights Lades" na plecach. To dwa rockery i godło. Górny rocker zawiera nazwę "Knights Lady". Umiejscowione po środku godło prezentuje damę w różowej sukni na koniu. Na dolnym rocekerze widnieje informacja o oddziale, jaki "dama" reprezentuje. Są to obszycia dedykowane kobietom związanym z członkami klubu (żonom, partnerkom życiowym, córkom). One też, podobnie jak inni członkowie rodzin (mąż, syn) mają prawo do noszenia błękitnych kamizelek.

 

W Polsce pierwszy oddział klubu Blue Knoghts powstał dzięki Markowi Ołonkowskiemu - w 1997 roku klub Blue Knights Polska I dostaje zgodę i zostaje oficjalnie zarejestrowany. Od 1997 roku liczą się więc oficjalne (sygnowane nazwą Polska I) Zloty Międzynarodowe. W dniach 15 - 17 lipca 1997 roku, odbył się pierwszy oficjalny Międzynarodowy Zlot w miejscowości Krzywaniec. W latach następnych powstawały nowe chaptery na terenie Polski, gdzie obecnie istnieje 11 oficjalnie zarejestrowanych oddziałów Blue Knights Poland.

 

podkom. Agnieszka Kacprzak

 

 

 • pamiątkowe zdjęcie
 • przedstawiciele polskich oddziałów
 • klub stróżów prawa
 • zbiórka pieniędzy
 • pielgrzymka
 • Pustkowo - pierwsza pielgrzymka
 • przedstawiciele klubu
 • uczestnicy obchodów
 • uczestnicy akcji
 • Udział BK VI Szczecin
 • uroczyste mianowanie
 • X lecie klubu
 • X lecie
 • parada MotoMikołajów
 • kapelan
 • logo klubu
 • logo miedzynarodowe
Powrót na górę strony