Aktualności

Kontusz i Golden Dream - w szeregach zachodniopomorskiej Policji

Data publikacji 22.11.2019

Dwa młode konie Kontusz i Golden Dream dołączyły do Sekcji Konnej Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie. Zakup koni został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych. Teraz nowo zakupione konie przechodzą aklimatyzację w nowym miejscu.

Szkolenie młodych koni odbywa się zgodnie z „Programem kursu doskonalenia lokalnego dla policjantów – jeźdźców w zakresie szkolenia konia – etap pierwszy ”. Policjanci jeźdźcy, w przeciwieństwie do przewodników psów służbowych, realizują to szkolenie samodzielnie w jednostce macierzystej tj w KWP w Szczecinie, na terenie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Junackiej w Szczecinie. Kurs trwa do 252 dni szkoleniowych (do 1008 godzin lekcyjnych).


Kurs doskonalenia lokalnego dla policjantów-jeźdźców w zakresie szkolenia konia – etap pierwszy, prowadzi policyjny instruktor jeździectwa lub cywilny instruktor jeździectwa, który może być wspomagany przez policjantów- jeźdźców wraz z końmi służbowymi posiadającymi co najmniej atest pierwszego stopnia, cywilnego trenera jazdy konnej lub lekarza weterynarii.


Pierwsza część szkolenia to przede wszystkim oswajanie konia z czynnościami pielęgnacyjnymi, czyszczenia i kucia kopyt oraz kiełznania i siodłania. Wypracowane w ten sposób zaufanie konia do jeźdźca pozwoli na rozpoczęcie kolejnych części szkolenia, podczas których koń będzie nabywał umiejętności niezbędnych w codziennej służbie. Szkolone konie będzie można spotkać podczas niektórych treningów m.in. w rejonie Lasu Arkońskiego, jeziora Głębokie lub Puszczy Bukowej.


W przypadku uzyskania przez konia pozytywnej oceny podczas egzaminu końcowego, otrzymuje on atest pierwszego stopnia, który zezwala na użycie konia do służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczeniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka. Ocena poziomu sprawności użytkowej koni odbywa się cyklicznie - uzyskane atesty nie są dożywotnie.


Sekcja Konna Wydziału Prewencji KWP przez cały rok patroluje rejony trudnodostępne dla radiowozów, bierze udział w zabezpieczaniu imprez masowych, współpracuje z podmiotami pozapolicyjnymi m.in ze Strażą Leśną Lasów Państwowych, w zakresie bezpośredniej ochrony środowiska naturalnego na terenie całego województwa zachodniopomorskiego, jak również w sezonie wakacji udziela wsparcia jednostkom nadmorskim.

 

podkom. Agnieszka Kacprzak

  • Konusz i Golden Dream
  • policjant  i koń
  • koń
  • aklimatyzacja
  • aklimatyzacja

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.73 MB)

Powrót na górę strony