SPEED walczy z prędkością - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

SPEED walczy z prędkością

Kierowcy przekraczający prędkość, czy popełniający rażące wykroczenia w ruchu drogowym przekonali się już o skuteczności działań policyjnej grupy SPEED. To najlepsi policjanci drogówki, których zadaniem jest wychwytywanie najbardziej agresywnych zachowań na drodze. Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Policjanci wchodzący w skład policyjnych grup SPEED mają do dyspozycji nowoczesne pojazdy i przechodzą specjalistyczne szkolenia. To najlepsi policjanci w białych czapkach, z którymi spotkanie kończy się na ogół wysokim mandatem lub skierowaniem sprawy do sądu. Głównym zadaniem grupy jest walka z przekraczaniem prędkości. Działania prowadzone są cyklicznie z dużą częstotliwością.

Wczoraj prężnie działająca grupa SPEED zatrzymała pirata drogowego w miejscowości Golce w gminie Wałcz. Jechał prędkością 113 km/h w terenie zabudowanym. Ponadto omijał z lewej strony strony drogi tzw. wysepkę. 23 -letni kierowca seata nie potrafił wytłumaczyć policjantom swojego negatywnego zachowania. Kierujący to mieszkaniec powiatu szczecineckiego. Mężczyzna stracił dokument prawa jazdy. Kierowca otrzymał także mandat karny wysokości 750 zł oraz 15 punktów karnych.

Z kolei policjanci myśliborskiej drogówki zatrzymali dwóch kierujących, którzy poruszali się po drogach z nadmierną prędkością. Rekordzistą okazał się kierowca forda, który w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 113 km/h. 32 -latek nie zważając na oznakowanie poruszał się w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Za popełnione wykroczenia mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 400 złotych. Stracił także prawo jazdy i otrzymał 10 punktów karnych.

Następnym przypadkiem przekroczenia prędkości, który został ujawniony przez mundurowych był kierowca Audi. Mężczyzna na odcinku, na którym obowiązuje 50 km/h jechał 112 km /h.
54- latek został ukarany 400 złotowym mandatem, stracił prawo jazdy oraz nałożono na niego 10 pkt. karnych.

W Stargardzie kierowca mercedesa, w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 106 km/h. 19 -latek nie zważając na oznakowanie wyprzedzał na linii podwójnej ciągłej. Za popełnione wykroczenia mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Stracił także prawo jazdy i otrzymał 15 punktów karnych.

Kolejni zatrzymani w Stargardzie to kierowca volkswagena i kierująca Kią Sportage. Mężczyzna na odcinku na którym obowiązuje 100 km/h jechał 162 km /h. 21- latek został ukarany 500 złotowym mandatem, natomiast kierująca kią na obwodnicy Stargardu gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 120 km/h poruszała się z prędkością 157 km/h. 40- latka również została ukarana mandatem karnym oraz punktami.

Prędkość jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i ich skutków. Nadmierna prędkość lub jej nie dostosowanie do panujących warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku drogowego. Agresywne i niewłaściwe zachowania na drodze stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia kierujących jak i innych uczestników ruchu drogowego.
 
opr. ZP KWP/MR

  • zdjęcie z videorejesrtratora
  • zdjęcie z videorejesrtratora
  • zdjęcie z videorejesrtratora