Aktualności

Zachodniopomorska grupa "Speed" od roku dba o bezpieczeństwo w regionie

Data publikacji 20.07.2020

Od 19 lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działa grupa „Speed”, której głównym zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze. Zespoły tworzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze pełniący służbę na terenie całego garnizonu, a do walki z „piratami drogowymi” wykorzystują najlepszy policyjny sprzęt.

Każdego roku nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie da się pominąć faktu, że poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związania z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów.

Powołanie grup SPEED ma między innymi za zadanie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań i szczególnie niebezpiecznych wykroczeń min. :

  • przekraczanie dozwolonej prędkości,

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,

  • niewłaściwe wyprzedzanie,

  • niewłaściwe zachowanie ws stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego ( w tym w obrębie przejść dla pieszych),

  • ujawnianie innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych,

  • monitorowanie oraz analizę umieszczanych w Internecie nagrań ( filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych sprawców.

Funkcjonariusze do walki z nieodpowiedzialnymi kierującymi wykorzystują różne źródła - również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Od początku swojej działalności tj. 19 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku zachodniopomorska grupa „ SPEED” ujawniła 23566 wykroczeń, w tym blisko 16000 dotyczących tylko przekroczenia prędkości. Aż 822 kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy.

Funkcjonariusze zachodniopomorskiej grupy „ SPEED ” skontrolowali ponad 25800 pojazdów ( w tym 212 motocykli ), zatrzymali 1419 dowodów rejestracyjnych, w tym blisko 800 za zły stan techniczny pojazdów.

Podczas swoich działań ujawnili także 323 przestępstwa, zatrzymywali min. nietrzeźwych kierujących lub prowadzących pojazd pod wpływem środków odurzających, nie zatrzymujących się do kontroli drogowej, prowadzących pojazd po cofnięciu uprawnień oraz łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Zachodniopomorscy policjanci, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach naszego województwa nie ustają w walce z piratami drogowymi, a działania funkcjonariuszy z grupy „ SPEED” skutecznie eliminują nieodpowiedzialnych kierujących, którzy swoją brawurą i lekceważeniem przepisów zagrażają życiu i zdrowiu nie tylko swoim i przewożonych pasażerów, ale i innych użytkowników dróg.

Poniżej kilka przykładów nieodpowiedzialnego zachowania kierowców, które ujawnili zachodniopomorscy policjanci :   

http://szczecinek.policja.gov.pl/zsz/dzialania-policji/aktualnosci/29433,Ponad-186-kmh-rekordzista-zatrzymany-przez-szczecinecka-grupe-SPEED.html

http://szczecin.policja.gov.pl/szm/dzialania-policji/aktualnosci/30515,Jechali-zdecydowanie-za-szybko-zatrzymani-przez-grupe-SPEED.html

http://szczecin.policja.gov.pl/szm/dzialania-policji/aktualnosci/32455,Jechali-za-szybko-i-stracili-prawo-jazdy-szczecinska-grupa-SPEED-nie-zwalnia-tem.html

http://www.kamien.policja.gov.pl/zka/aktualnosci/aktu/33411,Droga-to-nie-tor-wyscigowy-Pedzil-z-predkoscia-213-kmh-zatrzymany-przez-kamiensk.html

 

 

 

zespół prasowy KWP w Szczecinie


 

Powrót na górę strony