Woda to żywioł – nie zapominaj o tym! - Aktualności - Policja Zachodniopomorska

Aktualności

Woda to żywioł – nie zapominaj o tym!

Data publikacji 27.07.2020

Piękna pogoda, upalne temperatury i czas wolny sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny trwa, a woda wciąż zbiera śmiertelne żniwo, dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad i w akwenach.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia, do większości z nich dochodzi latem. W 2019 r. w naszym województwie stwierdzono 37 utonięć. Od maja do sierpnia ubiegłego roku- utonęło 25 osób.

W tym roku utopiły się w zachodniopomorskim 22 osoby, w tym 8  tylko w wakacje.

Przed nami wakacje, dlatego też nieustannie zachodniopomorscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą. W ubiegłym roku, w samym tylko sezonie letnim ( od 19 czerwca do 31 sierpnia) na terenie naszego województwa utonęło 21 osób. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich tych osób.

Pamiętaj !!!!

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.

 • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

 • Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

 • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

 • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

 • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

 • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

 • pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

 • Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Wraz z rozpoczęciem wakacji rusza także IV już edycja ogólnopolskiej akcji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promująca szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznych zachowań nad wodą.

Zachodniopomorscy policjanci będą prowadzić zarówno indywidualne, jak również grupowe spotkania z dziećmi i młodzieżą w plenerze. Będą promować zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, omawiając kwestię bezpieczeństwa w domu, podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych oraz rekreacji w górach. Podczas spotkań mundurowi będą przekazywać materiały informacyjno – edukacyjne uczestnikom prelekcji.

http://szczecin.policja.gov.pl/szm/dzialania-policji/aktualnosci/33982,Badzmy-bezpieczni-nad-woda-szczecinscy-policjanci-apeluja-o-rozsadek-podczas-kap.html

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie