Prał pieniądze pochodzące z handlu dopalaczami, trafił do aresztu
Na polecenie prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (6 października 2020 r.) funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali Arkadiusza K., który zajmował się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu dopalaczami. Zatrzymany usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.
Prokurator zabezpieczył luksusowy samochód i 2 miliony złotych w gotówce
Prokurator ustalił, że podejrzany dokonywał prania pieniędzy za pośrednictwem prowadzonego w Łodzi kantoru wymiany walut. Arkadiusz K. przyjmował pieniądze od członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami, następnie lokował je w kryptowaluty i potem ponownie wymieniał na polską walutę, która wracała do członków grupy. W toku postępowania prokurator zabezpieczył 2 miliony złotych w gotówce, ekskluzywne zegarki, samochód marki Aston Martin oraz elektroniczne nośniki informacji, które zostaną poddane dalszym badaniom.
Usłyszał zarzuty
Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił Arkadiuszowi K. zarzuty prania pieniędzy w kwocie ponad 10 milionów złotych kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Trafił do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec Arkadiusza K. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Śmierć poniosły 2 osoby, wiele było hospitalizowanych
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadzoruje śledztwo w sprawie działalności na terenie całej Polski zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami za pośrednictwem strony internetowej pasjonat.cc, a po jej zamknięciu przez strony „Rcmonster.shop", „Rcmonster.io", „Bostlab.fun". Łączna wartość obrotu wynosiła ponad 10 milionów złotych. Środki te stwarzały zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób. W wyniku działalności grupy śmierć poniosła co najmniej 1 osoba na terenie Szczecina oraz 1 osoba na terenie Radzynia Podlaskiego, a wiele osób nabywających szkodliwe substancje było hospitalizowanych na terenie całego kraju.
Mechanizm działania grupy
W toku śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm działań zorganizowanej grupy przestępczej polegał na prowadzeniu stron internetowych za pośrednictwem których dokonywany był handel dopalaczami. Do dystrybucji wykorzystywane były paczkomaty z których klienci odbierali zamówione przez internet środki.
Pieniądze za dopalacze wpływały na rachunki bankowe założone przez członków grupy na tzw. „słupy”. Następnie były prane poprzez dokonywanie inwestycji w kryptowaluty, a potem, były ponownie wymieniane na pieniądze i wypłacane, co miało utrudnić ustalenie pochodzenia tych środków.
Zarzuty przedstawiano 23 osobom
Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono łącznie 23 osobom. Aktualnie 10 osób jest tymczasowo aresztowanych, zaś 4 osoby poszukiwane są listami gończymi i europejskimi nakazami aresztowania. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem przez internet dopalaczami o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Czyny zarzucane członkom grupy kwalifikowane są z art. 258 par. 1 kk, art. l65 par. l pkt 2 kk oraz art. 299 par. l i 5 kk.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Dział Prasowy - Prokuratura Krajowa / zespół prasowy KWP Szczecin