Aktualności

Uwaga! woda to żywioł! - apel o rozwagę nad wodą

Data publikacji 21.06.2021

Piękna pogoda, upalne temperatury sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Nie zapominajmy jednak o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a woda już zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w miniony weekend utonęły w naszym województwie dwie osoby. Dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad i w akwenach.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia. W 2020 r. w naszym województwie było 42 takich zdarzeń. W okresie letnim, od czerwca do końca sierpnia 2020 r., w akwenach życie straciło 20 osób.

Od początku 2021 roku w naszym regionie utonęło 17 osób, od początku czerwca mamy już 5 takich przypadków.

Tylko w minioną sobotę utonęło dwóch mężczyzn, szukających ochłody od tropikalnych upałów w akwenach. Pierwszy z przypadków miał miejsce po godz. 9:00 w powiecie drawskim. Na niestrzeżonej plaży jeziora Mąkowary 28 – latek wszedł do wody , aby popływać. Zanurkował i już nie wypłynął. Akcja poszukiwawczo – ratunkowa zakończyła się wyłowieniem ciała mężczyzny. Do drugiego z tragicznych finałów kąpieli doszło w powiecie szczecineckim. Po godz. 13:00 przebywający na plaży nad jeziorem Wielimie 30 – latek wszedł do wody popływać na materacu. Po kilku minutach świadkowie zauważyli dryfujący materac bez wypoczywającego na nim mężczyzny. Poszukiwania zakończyły się wyłowieniem jego ciała.

W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym brakiem wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich.

Pamiętaj !!!!

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.

 • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

 • Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

 • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

 • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

 • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

 • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

 • pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

 • Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

 

Powrót na górę strony